Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Володимир Біляїв
НА НЕОКРАЯНІМ КРИЛІ…

Від видавця

Націотворення - процес складний, етапний, суперечливий. В історії народів світу часто можна спостерігати одну закономірність - у той час коли на рідних землях того чи іншого народу виникають несприятливі умови для розвитку - тоді його сини і дочки, які волею долі опинилися далеко від рідної землі, перебирають на себе частку відповідальної місії носіїв, хранителів і будівничих національної культури. Саме так ми повинні розцінювати унікальне явище української діаспори, яка не тільки зберегла для нащадків наші неоціненні духовні скарби, але й творила нове Слово, нові Ідеї, нове Майбуття. Протягом десятиліть українська діаспора була нашим достойним послом у світі культур, народів, націй, держав.

Книжка, яка перед вами, - красномовне і неспростовне свідчення великого внеску українських письменників діаспори у розвиток української літератури, культури, мови, плекання українського патріотизму, сили духу і дії. Це - друга книга відомого літератора, поета, журналіста, громадсько-політичного діяча Володимира Біляїва, яка виходить в "Українському культурологічному центрі" його рідного міста Донецька. І п'ята загалом - до цього були поетичні збірки "Поліття" (Філадельфія, 1970), "По той бік щастя" (Філадельфія, 1979), "Осіння обнова" (Донецьк, 2001), книжка "Олена Шишацька - оперна артистка (колоратурне сопрано)" (Філадельфія 1983).

Те, що нова робота В.Біляїва знову виходить в Україні, а не за кордоном, - показова для сьогодення. Світове українство створило багато осередків культури друкованого слова, видавництв - НТШ, УВАН, видавництво "Смолоскип", "Шкільна рада"(США), "Молоде Життя", "Дніпрова хвиля"(Мюнхен), видавництва Українського Народного Союзу (США), "Київ" (Філадельфія), "Слово" (Нью-Йорк), оо. Василіян (Італія), Перша Українська Друкарня (Париж), Українська Видавнича Спілка (Лондон), Українська Національна Асоціація (США, Канада), видавництва М.Денисюка (Арґентина, США), І.Тиктора, О.Моха (Торонто) та багато інш. Вони у вільному світі творили українську книгу для себе і нащадків десятиліттями. Але часи змінилися. З відновленням Української держави ряд потужних видавництв повернулися і постали знову в Україні стараннями, розумом і коштом діаспори - "Смолоскип" (О.Зінкевич), Фундація Ольжича (М.Плав'юк) та ін., а ті, що залишилися в діаспорі, тепер тісно співпрацюють з Україною. Ряд відомих письменників, науковців, аналітиків діаспори тепер друкують свої твори в Україні. Українські бізнесмени - починаючи від знаного Петра Яцика (а далі назовімо і Г.Малиновського з Детройта, ряд членів Вашингтонської Групи, українських ділових людей Чикаго, Торонто) - фундують видавничі проекти в Україні. Українська книга з-за океану повертається на рідні землі - по всій Україні постали "Канадсько-Українські бібліотечні центри", зафундовані товариством "Канадські друзі України" (С.Горлач, І.Кузик, М.Колодка). Нація консолідується, її культура, яка тривалий час була штучно розірвана на ряд окремих потічків по світах, знову з'єднується в один могутній нестримний потік.

Саме у цьому контексті загальноукраїнського вектора до об'єднання в єдине ціле, єдину націю, єдину культуру і слід сприймати роботу Володимира Біляїва. Автор, знаний і авторитетний як у західному світі, так і в Україні, повертає нам знання про відомих українських поетів і письменників західної діаспори.

У 1919 році Володимир Вернадський, український вчений світової слави, перечитавши Г.Сковороду, писав у своєму щоденнику: "Велика нація починає себе усвідомлювати".

Нині нова українська нація творить себе - і це відбувається в масштабах нашого глобального світу скрізь - в Україні, Європі, Америці, Австралії. Скрізь, де є українська еліта. Де є українські пасіонарії наснажені, ідеєю творення.

Один з них - В.Біляїв, який запрошує нас увійти до храму українського Слова…

Д-р Володимир Білецький,
директор "Українського культурологічного центру"

До змісту Володимир Біляїв НА НЕОКРАЯНІМ КРИЛІ…

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ