Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Iван Боднарук
МIЖ ДВОМА СВIТАМИ
Вибранi статтi про українських письменникiв

ПИСЬМЕННИЦЯ ЖІНОЧОЇ МУЖНОСТИ

У Філядельфії померла кілька місяців тому (мова йде про 1979 р. — прим. ред.) видатна й талановита письменниця Галина Журба. Авторка високо цінених романів і повістей, сеньйорка нашої літератури на еміграції, ще декілька років тому святкувала 65 — річчя своєї письменницької праці.
Належала до тієї групи українських письменників, яких предки спольщилися, наприклад, Вол. Антонович, Вяч. Липинський, Тадей Рильський, Борис Познанський і Павлин Свєнціцький (Павло Свій), а вони саме вернулися до свого народу й працювали для нього. Була членкою Об'єднання Українських Письменників "Слово" та редакційної колегії збірника тієї ж назви.

Народилася 29 грудня 1888 року в Олександрії на Брацлавщині в сім'ї польського шляхтича Домбровського, гербу Забава. Батько був завідувачем маєтків графа Потоцького. Отже, насправді називалася письменниця Домбровська, а замужем Нивинська. "Журба" це був її літературний псевдонім. Виросла в родинній місцевості на Поділлі, потім якийсь час в Умані, а далі в Києві, де полонила її зовсім українська революція. Молодою дівчиною виїхала до Києва на студії. Коли впала українська відроджена держава, разом із нашою армією пішла на еміграцію. Разом з нашими вояками поневірялася в польському таборі полонених, опісля жила на Волині. Потрапивши знову на Поділля, вийшла заміж за літератора Антона Нивинського, що під псевдом Антона Чекмановського видав 7 польських новель і оригінальний твір "Віки пливуть над Києвом". Працювала у "Просвіті" та інших українських установах. Засновувала читальні й школи. Потім переїхала до Львова. Її ім при вулиці Пелчинських, а пізніше при вулиці Шептицьких став у 30-х роках неофіційним літературним клюбом, де сходилися письменники, мистці й журналісти, читати й дискутувати свої твори та обговорювати мистецькі виставки. Поруч її літературної робітні була робітня її чоловіка.
Друга світова війна захопила її у Варшаві. Довелося їй пережити багато горя. Між іншим, втратила дорогого чоловіка, свого вірного друга й дорадника. А далі прийшли важкі воєнні переживання, скитальщина в Німеччині та виїзд до Америки. Мешкала Галина Журба у Філядельфії. Вже 9 — літньою дівчиною пробувала писати оповідання героїчного змісту. Приїхавши молодою дівчинкою до Києва, відразу почала працювати в літературному гуртку, що об'єднувався довкола журналу "Українська Хата". Той гурток бажав поставити українську людину на вищий рівень культурного розвитку та виховати характер нашої людини, вільної від очуття рабства. Праця в "Українській Хаті" пожвавила українське літературне життя, а ідеалам того об'єднання залишилася Галина Журба вірною до кінця свого життя. Писав недавно про працю того гуртка Ігор Качуровський. Вистурали в тому журналі й видатні літературознавці, як Микола Шаповал-Сріблянський, А.Точкачевський і М.Євшан-Федюшка, що виступали з новим поглядом на українську літературу, правильно оцінили творчість Франка, Л.Українки, Коцюбинського і Стефаника та підкреслювали велику ролю в нашому письменстві Панька Куліша, якого до того часу не доцінювано, а то й почали забувати.
Мало кому відомо, що Г.Журба, крім оповідань і повістей, писала теж вірші, драматичні твори, есеї на літературні теми, літературознавчі статті й полемічні памфлети на громадські й політичні теми. Саме 70 років тому надруковано в "Українській Хаті" в Києві перші оповідання письменниці: "Похід життя", "Пісні на одній струні" і цикл "Цвітучий сад" та "Сильвети на тлі неба". Але перша збірка оповідань Г.Журби під назвою "Життя" вийшла в Одесі 1909 року. Десять років пізніше, себто в 1919 році, видало друком київське "Сяйво" збірку "Похід життя", куди увійшли також перші оповідання Г.Журби, друковані раніш в "Українській Хаті", в якому співпрацювала письменниця до першої світової війни.
В останніх роках свого перебування в столиці України, Г.Журба співробітничала з групою символістів, об'єднаних у гуртку "Музагет". Виїхавши з України на чужину, присвячувала багато часу громадській і письменницькій праці. В Тарнові, де була інтернована з іншими емігрантами з України, видала 1921 року віршовий етюд "Маланка", а згодом дві сценичні картини "Метелиця" і "В переліті років", надруковані в журналі М. Шаповала-Сріблянського "Нова Україна" в Празі. В 1933 році вийшла друком у видавництві Івана иктора у Львові її повість "Зорі світ заповідають", а в 1937 році, у видавництві "Батьківщина" там же друга повість "Революція іде", що тематично продовжувала першу. За цю книжку дістала нагороду на конкурсі Товариства Українських Письменників і Журналістів. В час другої світової війни, в 1943 році, надруковано її сенсаційний роман "Доктор Качіоні". У ЗСА заплянувала Журба трилогію "Тодор Сокір", але вийшов тільки перший том (1967), а другий том віддала перед смертю до друку. Тетього тому трилогії не встигла вже закінчити. Окремо хочу згадати гарну автобіографічну повість Журби з часів її дитинства "Далекий світ" (1955).
Стиль оповідань Журби є зразком нової модерної літератури. Щоправда, декого з нас дратують її численні діялектизми з Поділля і видоглядні правописні форми. Але у творах її бачимо тонку психологію персонажів, родинну тематику й гарну кольористику в малюнках. Є.Маланюк назвав її "письменницею жіночої мужности". Це, мабуть, тому, що в неї, особливо в "Далекому світі", повно життєвости, гарячої крови, відваги і свавілля. Тому Ю.Шерех, рецензуючи цей твір, вигукнув: "До біса, талановита письменниця!"
Відійшла від нас у далекий, кращий світ на 90 році життя, 9 березня 1979 року. Похоронена на українському цвинтарі в Бавнд Бруку.

"Українська думка", 22 листопада 1979 р.

До змісту Iван Боднарук МIЖ ДВОМА СВIТАМИ

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ