Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Аннa Полiтковськa
Друга чеченська

ЛОНДОН. ТРАВЕНЬ 2002. ЗУСТРІЧ

Переддень літа 2002 року, 33-й місяць другої чеченської війни. Безпросвітність і непроглядність - в усьому, що сто-сується її фіналу. "Зачистки" не припиняються і схожі на масові автодафе. Катування - норма. Страти без суду - рутина. Мародерство - будень. Викрадення людей федеральними військовослужбовцями з метою наступної рабо- (живими) і трупо- (мертвими) торгівлі - тривіальний чеченський побут.
Ритуал а lа "37-й рік" - безслідні нічні зникнення "людського матеріалу".
Вранці - розшматовані, понівечені тіла на околицях, підкинуті в комендантську годину.
І сотий, тисячний проклятий раз - чую, як діти звично обговорюють на сільських вулицях, кого з односельців і в якому вигляді знайшли... Сьогодні... Вчора... З відрізаними вухами, зі знятим скальпом, з відрубаними пальцями...
- На руках немає пальців? - буденно перепитує підліток.
- Ні, в Алавдіна - на ногах, - апатично відповідає інший.
Державний тероризм, що протистоїть недержавному. Ваххабітські банди, що налітають на села і вимагають "грошей на джихад"... Абсолютне моральне розбещення майже 100-тисячного армійського і міліцейського континґенту, що "гуляє" по Чечні. І відповідь, якої слід було чекати, - відтворення тероризму і рекрутування нових бійців руху опору.
Хто винуватий? Як у цьому розібратися? І зрозуміти все і всіх?
Як почувають себе головні дійові особи другої чеченської війни? Президент Масхадов? Він обраний народом і тому взяв на себе відповідальність за його долю?.. Масхадов - у горах... Віртуальний для свого народу, він, як правило, зберігає мовчання з будь-якого приводу... Сподвижники Масхадова? Вони розбіглися по світлу... Басаєв? Гелаєв? Хаттаб?..
А Путін? Він - у Кремлі, приймає почесті світового співтовариства як активний член міжнародного VIP-"антитерористичного угруповання", себто "коаліції війни проти терору"... Травень 2002-го. Буш - у Москві... Братання... "Історичний візит"... Про Чечню - майже ні слова, ніби й немає війни...
Мерехтіння світових столиць перед очима в пошуках підтримки - навесні побувала в Амстердамі, Парижі, Женеві, Манілі, Бонні, Гамбурзі... Скрізь кличуть "сказати слово про ситуацію в Чечні" - і... нульовий результат. Лише ввічливі "західні" оплески у відповідь на слова: "Пам'ятайте, у Чечні щодня продовжують гинути люди. Сьогодні - теж".
Очевидна, хоча й неймовірна, загальносвітова зрада загальнолюдських цінностей. Уже остаточно зрозуміло, що Декларація прав людини, протримавшись трохи більше півстоліття, рухнула на другій чеченській війні...
Із Женеви, із млявих засідань "офіційних правозахисників" (Комісії з прав людини ООН) - у відрядження в Урус-Мартан, чеченський райцентр. Там - кривава стаґнація: як і рік тому, все без змін. Туди-сюди по району гасають "ескадрони смерті" - федеральні спецпідрозділи неясної відомчої приналежності, завдання яких - знищувати "ворогів Росії". Усіх, хто воював за Дудаєва й Масхадова, хто співчуває їм чи просто випадково втрапив під руку...
Травень 2002-го - гіркий присмак безвиході.

* * *

...Нарешті, Англія. Респектабельний готель на дорогій вулиці. Сповнений гідності, літній швейцар-аристократ у гордовитій бордовій лівреї. Назустріч повільно піднімається сивий чоловік із застиглими очима. На ньому мішкуватий ясно-сірий костюм, який лише підкреслює трагічну втому. Розслаблені плечі опущені. Чоловік - чеченець, родом з Урус-Мартана, де не був уже два роки. Не міг там бути - така війна сталася. Чоловік занадто часто озирається - як бездомний. Йому незатишно в житті, незважаючи на швейцара, багатий готель і космополітичну Англію навколо. Шукаю колишні риси. Світ знає "сивого" зовсім іншим - зі світлин, що обійшли всі екрани, сторінки й аґенції. Бравим, завзятим і пасіонарним, у косинці кольору хакі, зав'язаній назад, завжди поруч з Масхадовим... Людина-легенда - Ахмед Закаєв. Бригадний генерал сил чеченського Опору, сподвижник Дудаєва і Масхадова, активний учасник Хасав'юртського мирного процесу часів закінчення першої чеченської війни, командир бригади особливого призначення другої чеченської війни. Пораненого в березні 2000-го, його винесли з поля бою через гори в іншу країну, і більше він у Чечню не повернувся. Сьогодні Закаєв - спецпредставник Аслана Масхадова за кордоном. Наша зустріч кілька разів переносилася - з країни в країну. За законами конспірації - Закаєва "подано" Росією в Інтерпол. Він живе під чужим ім'ям.
- Я вам подарунки приніс, - каже він після привітання і показує книжку й відеокасету.
- Спасибі.
Але Закаєв залишає мене із завислою в повітрі рукою. Він повільно перевертає книжку листками вниз і наполегливо витрушує її.
- Дивіться - нічого нема, - вимовляє він буденно, ніби так і треба.
- Ніякого білого порошку. Не бійтеся.
Я й не боюсь, але розумію, що все-таки слідкую за його руками, адже ми обидвоє надто зіпсовані останньою війною. Хоч за спиною й Англія, ми поводимось, як у Росії, де дуже бояться чеченців і чеченського тероризму, а чеченці у відповідь намагаються відразу розставляти крапки над "і" - перш, ніж їх про це попросять. Тому Закаєв і витрушує книжку.
І не заспокоюється на цьому. З кишені штанів він виймає брелок із ключами і надриває плівку запечатаної відеокасети.
- Тут теж - нічого.
- Ахмеде, навіщо ви аж так...
- Треба.
Говорить без посмішки і без злості.
Висне пауза.
- Ви коли були в Урус-Мартані? - запитує Закаєв, і крізь напівопущені повіки загнаної в кут людини, що звикла постійно стежити, чи не стежать за нею, блищить та волога, котра випереджає сльози. Це наразі не інтерв'ю - це ми просто перекидаємося словами. Урус-Мартан - рідне село Закаєва, найдорожча, за чеченською традицією, для нього земля.
- Я?.. Днів десять тому. Наприкінці квітня.
Очі Закаєва, як і раніше, застиглі, але з них випливає сльоза. Треба щось сказати...
- Показували мені вулицю, де ваш будинок...
- І що?
- Знаєте, зруйнований...
- Не до кінця... - Закаєв залишає собі шанс. Хоча ми обоє знаємо, що зруйнований - до фундаменту.
- Так, звичайно. Не до кінця.
Настав час починати інтерв'ю. Про війну, що за нашими плечима.
Інтерв'ю - тривалістю війни. А може, й життя. І точно - тривалістю наших доль.
Зрозуміти, про що ми говоримо, непросто, з огляду на масове провоєнне й античеченське "промивання мізків", улаштоване в нашій країні.
Зрозуміти можна тільки в одному випадку: коли знаєш, що сталося на війні й навколо війни...

Далі

До змісту Аннa Полiтковськa Друга чеченська

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ