Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРK Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Національна академія наук України
Інститут математики НАН України
Національний педагогічний університет
імені М. П. Драгоманова

Георгій Вороний.
Вчений, який випередив час на століття

Київ - 2010

Георгій Феодосійович Вороний

Георгій Феодосійович Вороний (1868–1908) є одним з найбільш відомих вчених-математиків, яких дала світовій науці українська земля. Ще за життя його наукові здобутки справляли на сучасників враження геніальних спалахів думки, він був визнаний фахівцями одним з найяскравіших талантів у галузі теорії чисел на межі ХІХ-ХХ століть. За своє коротке життя Георгій Вороний встиг започаткувати кілька нових напрямків у сучасній теорії чисел: аналітичну теорію чисел, алгебраїчну теорію чисел, геометрію чисел, проте, справжнє значення його наукового доробку розкривається лише в наш час.

Сім'я Вороних, основним принципом виховання в якій, за твердженням доньки вченого – Марії Василенко, було: не дбати про себе, про багатство, навіть не про славу, а лише про славу України, – дала нашому народу ряд непересічних особистостей. Досить згадати батька вченого – Феодосія Вороного, філолога за фахом, професора Ніжинської та директора Прилуцької гімназій, який ще за часів свого навчання у Київському університеті відрізнявся своєю громадянською позицією (цей факт в одному із споминів відзначила О.Пчілка), брав діяльну участь у створенні та роботі недільних шкіл для робітничої молоді. Разом із синами (їх у нього було троє) Феодосій перетворив Журавку у певний осередок культури, побудував школу, відкрив народну бібліотеку.

Один із синів Георгія Вороного – Юрій, – став вченим-хірургом, він першим у світі (у 1933 році) зробив пересадку нирки людині. На жаль, політична ситуація в країні не дозволила вченому продовжити свої дослідження.

Родина Г.Вороного належала до свідомої української інтелігенції і багатьом з них в 30-і роки довелося поплатитися своєю свободою та навіть життям. Над могилою Г.Вороного та його батька було вчинено наругу.

Це видання має на меті не лише у популярній формі відзначити вклад вченого у світову науку, але й привернути увагу широкої громадськості до непересічної особистості вченого-українця та його родинного оточення.

В книзі використано матеріали з книги «Вплив наукового доробку Георгія Вороного на сучасну науку», (2003). – К., Ін-т матем. НАНУ, а сaме: статтю Г.Ситої «Життєвий шлях Георгія Вороного» (стор. 9-22), уривки із Щоденника Георгія Вороного (стор. 23-39), статтю Г.Ситої «Mозаїки Вороного. (1999) у щорічнику: Україна. Наука і культура, Вид-во НАН України, т-ва «Знання» України, вип. 30 (стор. 154-171), а також опубліковану 1885 року в «Журналі елементарної математики» (що видавався у Київському університеті за редакцією В.П.Єрмакова) статтю гімназиста Георгія Вороного. Український переклад статті вперше було надруковано 2008 року в журналі «У світі математики», том 11, вип.3, стор. 24-30.

До книги Георгій Вороний Вчений, який випередив час на століття

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ