Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Юрій Горліс-Горський
ХОЛОДНИЙ ЯР

Восьме видання, виправлене, доповнене

"Агітувати у нас нікого не треба!"

У перші дні серпня прибув до нас, здається із повстанкому Правобережжя, Дігтяр-Хоменко, колишній "державний інспектор" котроїсь із частин української армії. Здивувався, що у нас досі немає місцевого повстанкому (повстанчого комітету). На цю тему в штабі відбулося декілька дискусій, і нарешті постановили, "щоб не відставати від інших", вибрати і собі повстанком. Завданням його, як заявив Дігтяр, має бути підтримка зв'язку з Центральним повстанчим комітетом, агітація та політична організація селянства. На одному зі схилів Холодного яру відбулися збори, на які прибули представники із сіл. До комітету обрали Деркача, Ільченка, Отаманенка, Дігтяра, Микитенка і Терехова (колишнього політичного референта котрогось із українських міністерств).
Коли багато голосів вигукнули кандидатуру Чорноти, той розсердився.
– Моє діло ворога бити, а не в засідання гратися. І взагалі, на сім чортів здався нам той комітет! Зв'язки і штаб може тримати. Агітувати у нас нікого не треба, а туди, де "товаріщі" панують, пан Дігтяр агітувати не поїде. Досі у нас одна голова була, яку всі слухали. А тепер штаб буде казати – я старший, а повстанком – я старший. І почнуть воду в ступі товкти. Коли вже вам так хочеться повстанкому, то хай отаман буде і головою.
Ця заувага не на жарт зачепила Дігтяревого соціал-демократичного коника, і він накинувся на Андрія з цілою промовою. Зазначив, що повстанкоми – це основа майбутньої демократичної влади України, наговорив цілий оберемок про контроль політичної лінії отаманів, про їхню відповідальність перед "масами".
Коли комітет почав обирати голову і хотів Деркача, Дігтяр сказав, що це неможливо, бо отаман є військовою владою і не може бути одночасно політичною. На пропозицію Деркача вибрали Дігтяра-Хоменка.
Після зборів ми з Чорнотою лежали на бурці і розмовляли. До нас підсів новообраний голова повстанкому.
– Ви, пане Чорнота, може, добрий вояк, але з вас дуже кепський політик. Ви не знаєте нових засад...
Андрій плеснув його по плечу.
– Слухай-но, братику, ти свої "нові засади" тримай для себе. Потрапив до Холодного Яру – дивися та вчися, як боротися треба. А почнеш тут "внутрішню політику" з інтригами та демагогією заводити – так от тобі святий хрест! – повішу тебе на першому ж дубі і нікого питати не буду.
Збентежений таким поворотом дискусії, голова повстанкому мовчки відійшов.

До змісту Юрій Горліс-Горський ХОЛОДНИЙ ЯР

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ