Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Юрій Горліс-Горський
ХОЛОДНИЙ ЯР

Восьме видання, виправлене, доповнене

"Червоний цар" Лейба гнівається

Червона дивізія "внутрішньої служби" пересунула свої частини в нашому напрямку, ведучи інтенсивну розвідку. Передаємо Голому, щоб по можливості забавляв її з протилежного боку.
Гарнізони Кам'янки й Олександрівки були значно підсилені.
Зв'язковий зі Знам'янки повідомив, що туди прибули потягами бригада піхоти, полк кінноти та загін особливого призначення Всеросійської ЧК. Перед тими частинами і місцевими чекістами виступав із промовою "наркомвоєнмор" Лейба Троцький.
"Червоний цар" прибув до Знам'янки під охороною двох бронепотягів.
У його поїзді, крім сильної охорони, було дві платформи з авто та малим аеропланом. Троцький передбачав навіть, що, може, доведеться тікати від повстанців у повітря.
Лейбу висадили на дах вагона, і звідти він істерично горлопанив до червоноармійців та чекістів про те, що "кулацкая контррєволюция" вбиває ножа в спину большевицької революції у той час, як Червона армія бореться на фронтах із зовнішнім ворогом. Маючи під рушницею мільйони, червоне командування може кидати на фронти лише сотні тисяч, бо решта необхідні для "оборони завоєваній рєволюциі" в запіллі. "Красная армія, – кричав Троцький, – центральниє ґарада, фабрікі ґаладают, патаму шта украінскій кулак закапиваєт хлєб в зємлю, а сам бєрьот ружйо і ідьот карміть нас пулямі!!"
Закінчив свою промову класичним наказом червоноармійцям: "Бєспащадна вистрєлівайтє, вирєзайтє бандітскіє кодла, іначє нас пєрєрєжут! Бєз жаласті жґітє бандітскіє сьола, іначє нас сожґгут в оґнє контррєвалюциі".
Після його від'їзду кіннота виступила в напрямку Цвітної, а бригада піхоти – на Чигирин. У повітрі не на жарт запахло порохом.
У нашому штабі відбулася нарада. Коли не хочемо, щоб нас перерізали, а наші села пішли з попелом мусимо виступати і нищити ворога, не даючи йому планово затягувати петлю на нашій шиї.
Увечері я сидів у келії і при світлі двох зроблених із лампадок каганців писав до сусідніх отаманів зв'язкові листи, в яких наш штаб закликав їх до порозуміння і спільного планового провадження операцій. Написавши до Мамая і Кваші, щоб, поповнивши свої курені, вели їх до Холодного Яру, я почав писати накази сільським отаманам.
Холодний Яр оголосив мобілізацію1.

1 На цьому завершується перша частина роману (примітка упорядника).

До змісту Юрій Горліс-Горський ХОЛОДНИЙ ЯР

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ