Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
Видання Історичного клубу "Холодний Яр"

Роман Коваль
Багряні жнива Української революції

100 історій і біографій учасників Визвольних змагань

Трагедія в Білій Криниці

Село Біла Криниця1, що вмостилося коло шляху Дубно – Кременець, спокійно зустрічало вечір. Фронт був ще далеко за Рівним, і про небезпеку ніхто не хотів думати.
Сутеніло. Господарі з поля поверталися до села, розпрягали худобу та вели її на водопій. Жінки готували вечерю. Раптом на одному краю села, з боку Шумських лісів, зчинився галас. Зойки і крики полетіли через все село – вулицею мчав чималий кінний загін, на ходу стріляючи в повітря.
Їх було близько сотні. Одягнені хто як. Таку ж різноманітну мали й зброю. З диким галасом носилися вершники по селі. Зупинялись коло багатших хат. Обшук починали, не зволікаючи. Допитувались гайдамаків, “буржуїв” і “жидів”.
Власне, це був грабунок. Питаючи, де “враґі рєвалюциі”, червоні чомусь частіше “шукали” їх у скринях. Гроші, цінні речі та одяг незвані гості забирали без всяких церемоній, не питаючи.
Настав час вечері. Це на якийсь час вгамувало напасників. Не одна господиня почула в той вечір:
– Тьотка, жрать давай!
Рудий, високий на зріст, широкий плечима та з типово московськими рисами обличчя командир теж усівся “жрать” в одній із господ. Суворий погляд його очей не віщував нічого доброго. Трохи випивши, він, як і кожен москаль, почав хвалитися. Показуючи свій пістолет, із задоволенням признався, що вже “30 враґов комунізма” він відправив у “штаб Духоніна”. Тобто вбив. Із його слів виглядало, що ще до революції він двічі побував на каторзі.
Раптом розкрилися двері й до хати заштовхали двох напівроздягнутих козаків. У Білій Криниці якраз перебувало на лікуванні до двадцяти поранених старшин і козаків Армії УНР. Більшість із них встигла втекти через городи. А цим двом не поталанило.
– А, пєтлюровци! – похмуро всміхнувся командир. – Аткуда будєтє?
– З Катеринославщини, – відповів перший.
– А ти?
– З Чернігівщини.
– Зємлячкі, виходіт. – І несподівано гаркнув: – А ну-ка раздєньтє етіх малодчіков!
В одну мить із них постягали все до нитки.
– Круґом! – заревів рудий і несподівано двічі випалив у ноги одному з козаків.
Той із криком повалився на землю. Другого збили на долівку прикладом. Після цього почався кривавий шабаш. Із дикою лайкою та погрозами підскакували до них переможці й били – в голову, груди, живіт, били де попало. Козаки тільки важко стогнали...
Незабаром привели ще одного наддніпрянця та двох галичан. Напевно, серця в них захололи, коли побачили закривавлених своїх товаришів. “Новачків” також роздягли і, глузуючи, почали бити ногами та шомполами. Стріляли в ноги. Все більше шаліючи від запаху крові, москалі шпигали багнетами, рубали шаблями, товкли кольбами рушниць...
За весь час нелюдського катування ні один козак не промовив й слова про помилування, хіба хтось просив швидше забити.
У хаті голосили з жаху діти, а дочка господаря, років чотирнадцяти, зі слізьми на очах намагалась боронити козаків, а коли почула погрозу дістати те ж саме, вискочила з хати. Вона розшукала матір, і та забрала до сусідів переляканих малюків. Непомітно зник і господар.
Залишившись без глядачів, більшовики ще якийсь час по інерції продовжували збиткуватися, а потім, потомлені, розійшлися. Забрався і командир. Та впродовж ночі до хати, яка перетворилася на пекло, заходили п’яні “сєвєрниє братья” і продовжували вгамовувати свою ординську спрагу: відрізували вуха та носи, виштрикували очі, а то, намотавши оселедця на шомпол, виривали його разом зі шкірою. З хати чулися постріли.
Невідомо як довго продовжувалось би це катування, та під ранок червоних сполохала чутка, що з Дубна до Білої Криниці виступили гайдамаки. “Лицарі” червоного терору в одну мить провалилися крізь землю. Були – і не стало. Навіть награбоване не встигли з собою прихопити – так спішили. Вози, повні здобичі, лишилися.
І справді, до Білої Криниці невдовзі в’їхав невеликий відділ – 30 кінних гайдамаків. Їх вислали розчистити шлях для відступаючих піших частин Армії Української Народної Республіки...
Чи збереглася пам’ять у Білій Криниці про героїзм вояків УНР, які, не скорившись лютому московському ворогові, гідно прийняли смерть?
___________________
1 Не плутати з селом Біла Криниця Рівненського району Рівненської області.

до змісту книги Роман Коваль Багряні жнива Української революції

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ