Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
Видання Історичного клубу "Холодний Яр"

Роман Коваль
Багряні жнива Української революції

100 історій і біографій учасників Визвольних змагань

Кров за кров

– Стій! Хто їде?! – несподівано почувся окрик на краю села.
Навперейми вийшов парубок із рушницею. За якусь хвилю з-за клуні вискочило ще кілька озброєних селян.
– Зброю маєте? – запитав середнього зросту чоловік із великою чорною бородою, в кудлатій шапці. – Якщо маєте, то краще віддайте зразу, бо як знайдемо, то не поздоровиться.
– Ні, не маю, – відповів Панас, намагаючись зорієнтуватися, хто ці люди і як розмовляти з ними – як зі своїми чи...
– А що ж ви за чоловік будете? – почулося нове запитання.
Юнак виявився неготовий до такої розмови, хоч і мав би передбачити подібну зустріч та підготувати якусь версію. Тому й відповів безхитрісно:
– Маю справи у Великій Мечетні1.
– Та я й сам знаю, що без діла б не поїхали, – не опускаючи рушниці, повагом, промовив господар становища, – але в яких таких справах ви їдете?
Панас збентежено мовчав.
– От тут учора теж так само двоє їхало у справах, – повчально продовжував вартовий, – а коли зсадили їх із коней...
– Так тож одразу видко було, що комісари, – несподівано втрутився молодий козак, що підійшов слідом, – бо добрих коней мали і зброю не таку, брат, як ми з тобою...
Панас полегшено зітхнув. Сумніви розсіялися – це були свої. Заспокоївся і візник, який весь час знервовано поглядав на Панаса – як той викрутиться...
Тепер стежка стелилася до отамана.
– Степане, – звернувся бородань до юнака, – проведи їх до сотника. Та гляди, пам’ятай наказ!
Парубок із рушницею вже вмощувався на возі.
Дорогою Панас намагався розговорити свого охоронця, але відповідь була короткою:
– Скоро приїдемо до школи, там про все і дізнаєтесь.
Біля волості стояло кілька людей із рушницями. Степан, киваючи у бік волості та злегка усміхаючись, несподівано похвалився:
– Там у холодній сидять комісари... Якось аж чудно – минулого тижня вони в кардігардію людей замикали, а тепер самі там сидять... – І вже із сумом додав: – Ой і побили вони народу... Ну, тепер уже чортового батька вирвуться з рук!
Під’їхали до школи. Жовто-блакитний прапор над рундуком красномовно стверджував, яка влада в селі...
Невдовзі Панас Заворицький уже відповідав на питання сотника...
За кілька годин на нараді старшин було вирішено перемістити загін в околиці Гайворона, де планувалось оперувати до приходу регулярної української армії, яка вже почала свій похід на Київ.
Надвечір відбувся й суд над полоненими більшовиками. Довго не міркували: катюги мусили отримати по заслузі. Селяни ж, побоюючись, щоб повстанці раптом не виявили милосердя, послали старосту довідатися, що ж вирішено.
– Ну, як справа з комісарами? – звернувся до отамана староста. – Селяни просять покарати їх на смерть або віддати їм... Бо, не дай Бог, втечуть... Тоді не один із нас позбудеться голови або хазяйства. Досить того, що вони лише в нашому селі посиротили чотирнадцять родин, попалили майно і худобу...
– Не хвилюйтеся, від нас вони не втечуть, – певно відповів сотник. – Вирок буде виконано вже цієї ночі.
Тут підійшов страшенно схвильований старшина повстанського загону. Він приступив до отамана і гаряче почав просити, щоб той дозволив йому “поговорити” з арештованими...
– Друже, допит переведено... Їхня доля вже вирішена. Потурбуйтесь про наряд козаків, який виконає вирок. І дивіться, щоб вони не втекли.
– Будьте певні, не втечуть, – старшина аж дрижав від хвилювання. – Я сам буду їх стерегти.
Виявилося, що у цього чоловіка один із комісарів власноручно розстріляв усю родину: батька, матір, жінку і двох малолітніх дітей. Тому й отаман не дозволив йому допитувати арештованих. Не був старшина присутній і під час ухвалення вироку.
Пізно ввечері на величезному подвір’ї Великомечетнянської економії гамір посилився. Тіснилися готові до вимаршу підводи. Під навісом нетерпеливилися осідлані коні. Дехто з козаків ще порався біля своїх коників: напував їх, оглядав сідла. Сотник напучував козаків, які мали змінити варту довкола села:
– Глядіть же, хлопці, – казав він, – пильнуйте, бо тепер ніч – самі розумієте. За околицю села нікого не випускать. Ті, кого мінятимете, нехай їдуть прямо до перевозу й там нас чекають. Скажете, щоб пором тримали на цьому боці. Ні в якому разі на той бік не подавать. Якщо кого затримаєте, приведете прямо до перевозу. Поодиноких вибухів не лякайтесь, а коли почуєте один залп – це буде гасло, по котрому здіймайтесь із постів і прямуйте до перевозу. Глядіть, не витрачайте марно набоїв... Ну, з Богом!
І вартові вирушили.
Десь за півгодини пролунала команда ладнатися в дорогу й іншим. Настрій козаків був бадьорий – про це свідчили жарти і сміх. Отаман давав останні настанови кінному відділу, якому було доручено виконати екзекуцію.
– Вартові вже повідомлені, й про видачу заарештованих балачок не буде. Зустрінемося коло волості... Вирок виконаєте, як переправимося через Бог.

Відразу за брамою економії починався ліс. Виїхали з піснею.

Ой там на горі Січ іде,
Гей, малиновий стяг несе...

Співали неголосно. Здавалося, що й вози намагались не гуркотіти. Неначе крадькома, світив місяць. Та все ж ліс розбудили. А тут ще – несподіваний різкий постріл. За мить прокотився дзвінкий відгук. Пісня урвалася. Кожний намагався вслухатися в ніч, але скрип возів і тупіт коней не давав цього зробити.
Проїхали лісок. За ним лежали хатки Великої Мечетні. Ось і волость. Поруч ґанку в колі вершників стояв віз, неподалік якого біліли дві постаті. Комісари... Що думають вони? Ясно що...
Коли виїхали в поле, один із більшовиків тривожно запитав:
– Куди ж це нас везуть?
– А тобі хіба не все їдно?
Інший вершник докинув з усміхом, що був видний навіть у темряві:
– До Авраама на пиво, він давно вже вас виглядає.
Засуджений хотів ще щось сказати, та старшина припинив балачку.
Під’їхали до перевозу... Спочатку переправлялись кіннотники. Козаки на підводах мусили чекати.
Врешті й Панас Заворицький опинився на тому березі. Він сидів на возі, загорнувшись у кобеняк. Йому страшенно не хотілось бути присутнім на розстрілі. Не хотів він і чути розмову засудженого зі старшиною. Але дітися було нікуди...
Один комісар продовжував мовчати, інший весь час говорив, говорив, говорив... У його голосі бриніли сльози. Він просив не вбивати його.
– А мій батько, а моя мати, а моя жінка, – донісся тремтячий голос старшини, – вони те-еж тебе просили. І ти їх не помилував... А дітки – плакали, молили тебе, – ти ж їх не помилував... Чим же вони були винні? Чому ти відняв у них життя?!
Що було казати комісарові?
– А тепер плачеш, просиш... Пустить тебе, щоб завтра знов упився безневинною кров’ю? Ні, падлюко...
Та комісар хотів жити. І він упав на коліна...
Раптом почулися крики:
– Стріляй, стріляй!
Уздовж берега посипалися постріли. Заіржали стривожено коні. Один із комісарів, якраз той, що намагався вимолити собі життя, тікав берегом, як заєць. Тікав у напрямку лісу.
– На коней! Догнати!
У ту ж мить полетіли вершники. Вигуки і удари копит почали стихати. На хвилину все затихло. І раптом – три вибухи з револьвера.
– Хоч цей тепер уже не втече, – донеслося від порома.
Панас натягнув на голову кобеняк – щоб не чути і не бачити...
У цей час у лісі, куди так прагнув утікач, двічі бахнула рушниця.
За кілька хвилин вершники повернулися. Один із них доповів отаманові:
– Аж у лісі догнали... Мало-мало не втік. Добре, що не догадався плигнути в річку, тоді доганяй вітра в полі.
Уже майже розвиднілося, коли загін нарешті переправився через Бог...

____________________
1 Село Велика Мечетня належало до Балтського повіту Подільської губернії, нині – Кривоозерського району Миколаївської області.

до змісту книги Роман Коваль Багряні жнива Української революції

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ