Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Віталій КАРПЕНКО
ЧАС КАМІННЯ ЗБИРАТИ

1. ЗАМІСТЬ ВСТУПУ: АМЕРИКА ВІДКРИВАЄ ФІЛАРЕТА

Восени 1998 року Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відвідав колишні парафії Української Православної Церкви в США, які не погодились з рішенням своїх ієрархів, що всупереч волі більшості віруючих цієї церкви вирішили перейти під омофор Константинопольського Патріарха Варфоломея, і залишились прихильниками Київського Патріархату. Супроводжували київського Патріарха під час цього візиту його секретар ігумен Димитрій та група журналістів, які відстоюють ідею єдиної української православної помісної церкви – керівник Всесвітньої служби радіо “Україна” Олександр Дикий, комерційний директор газети “Україна і світ сьогодні” Ніна Бай та головний редактор газети “Вечірній Київ” Віталій Карпенко.
Скрізь, де побував Філарет, віруючі зустрічали його радісно й урочисто. Це було справжнім відкриттям православною українською Америкою глави Київського Патріархату – цього найдавнішого православного центру у Східній Європі. Ось хронологія перебування Патріарха Філарета в Америці.

23 жовтня. Прибуття делегації в Нью-Йорк. Урочиста зустріч в аеропорту Кенеді – з хлібом-сіллю прибуло більше сотні представників церковних громад з різних штатів Америки.
Цього ж дня Патріарх Філарет зустрівся у Бавнд Бруку з ієрархами Української Православної Церкви в США митрополитом Костянтином та архієпископом Антонієм. Ознайомлення зі святинями Бавнд Бруку.
24 жовтня. Відліт на Флориду. Урочиста зустріч в аеропорту Форт Лаудердейл. Зустрічали настоятель парафії святого Миколая в Купер-ситі протопресвітер Степан Біляк, голова парафіяльної управи Леонід Гусак, голова сестрицтва св. Ольги Єфросинія Бережна, відоме в Америці й Україні подружжя Воскобійників, представники духовенства.
25 жовтня. Божественна літургія в храмі святого Миколая за участю Патріарха Філарета, який освятив розпис церкви, виконаний українським художником Іваном Балдухою. Висвячення в сан диякона Віктора Полярного.
Увечері – урочисте прийняття, на якому виступили Патріарх Філарет та члени делегації.
26–27 жовтня. Зустрічі Патріарха та членів делегації з українською громадою на Флориді, знайомство з визначними місцями в Купер-ситі та Норт Порту. Бесіди в родині Воскобійників.
30 жовтня. Відліт до Чикаґо. Тут делегацію зустрічали протоєрей В’ячеслав Ільчук, голова парафіяльної управи Василь Косогор, голова Братства святителя Петра Могили Іван Деркач, протопресвітер Степан Посаківський, архімандрит Питирим – настоятель церкви святої Покрови, митрополит Макаріос та інші.
31 жовтня. Засідання громадського комітету “Українці Америки за Київський Патріархат” за участю київської делегації.
Вечірнє богослужіння в церкві святої Софії. Патріарх Філарет виголосив промову.
1 листопада. Божественна літургія за участю Патріарха в церкві святої Софії. Зустріч з пресою та інтерв’ю Патріарха місцевим журналістам.
0 15.30 – урочисте прийняття на честь Патріарха в Українському культурному центрі Чикаґо.
2 листопада. Відвідання делегацією Генерального консульства в Чикаґо. Бесіда з виконуючою обов’язки генерального консула України Людмилою Протасовою.
Ознайомлення з містом Чикаґо. Відвідання музею-акваріуму Шедд.
3 листопада. Інтерв’ю Патріарха кореспондентам українського радіо в Чикаґо та релігійної програми “Христос серед нас”.
Увечері – зустріч делегації з українською громадою Чикаґо. Доповідь Філарета, співдоповідь Віталія Карпенка, виступи Олександра Дикого та Ніни Бай.
4 листопада. Відвідання парафії святої Покрови в Чикаґо. Урочистий молебень. Обід у голови парафіяльної управи Василя Косогора та вечеря у професора Трухлого за участю священика з Канади Петра Бойка.
5 листопада. Зустрічі й бесіди Патріарха Філарета з громадськими діячами української громади Чикаґо.
Прощальна вечеря в готелі “Рамада”, який тримає українське подружжя – Іван і Тамара Тищенки.
6 листопада. Відліт делегації до Клівленду.
7 листопада. Молебень у храмі святого Володимира у Пармі. Вітання настоятеля Івана Наконечного.
Панахида біля пам’ятника голодоморові в Україні.
Відвідання суботніх шкіл українознавства.
Бенкет на честь Патріарха.
8 листопада. Літургія у храмі святого Стефана. Після цього панахида по жертвах голодомору в Україні. Відправляли єпископи Роберт Москаль, Василь Медвіт, ігумен Димитрій.
Прийняття на честь делегації.
9 листопада. Огляд Клівленду. Зустріч Патріарха Філарета з архієпископом Миколаєм Білоруської Автокефальної Церкви в США.
10 листопада. Від’їзд до Детройту.
11 листопада. Молебень у церкві святого Андрія Первозванного. Вітання єпископа Олександра Биковця.
Бенкет в Українському культурному центрі в Детройті.
12 листопада. Відліт до Нью-Варка. Зустрічі з українськими громадськими діячами штату Нью-Джерзі.
13 листопада. Відвідання представництва в ООН. Прийняття на честь Патріарха в Кліфтоні. Вітання конгресмена Паскарела та мера Кліфтона Анзалбі, який вручив Філаретові символічний ключ від міста.
 14 листопада. Прийом Патріархом Філаретом архієпископа Антонія в готелі у Кліфтоні.
Відвідання у Нью-Йорку виставки художніх полотен з колекції подружжя Воскобійників.
15 листопада. Виліт з аеропорту Кенеді.
16 листопада. Прибуття до Києва.

Далі

 

До змісту книги


Бібліотека сайту Українське життя в Севастополі Бібліотека "Українського життя в Севастополі"

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ