Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

Мирослав ДОЧИНЕЦЬ
«МНОГІЇ ЛІТА, БЛАГІЇ ЛІТА»

Заповіді 104-річного Андрія Ворона – як жити довго в щасті і радості

...І ПРИЙДЕ СПОКІЙ СИЛИ

Щасливий, хто має доброго і вірного товариша на довгі роки. Це подовжить і йому вік.

Спати вволю, але не більше 9 годин. Від пересипання млявість крові, а від застою крові частішають кров’яні удари.

Коли риба не клює, коли птиця до землі прибивається, коли звір ховається, — ховайся і ти у кубелечко теплого сухого спокою. Коли погода міняється, — змінюйся і ти, щоб пом’якшити напругу на тіло і душу.

Почни з простого: менше пий, менше їси, більше рухайся. І бодай зрідка коротко, але смиренно молися: «Господи Ісусе, сине Божий, помилуй мене грішного». І побачиш, як обновишся.

Червона бузина — сильний оберіг від лихого чародійства.

З’їдай щодня 3-5 волоських горіхів — і проживеш на 7 років довше.

При цукрівці (діабеті) немає нічого кращого, як шовковиця (яперка). Особливо її листя.

Якщо сумніваєшся в чомусь, зачекай. Якщо сумніваєшся вдруге, не роби цього.

Якщо хочеться, але не можна, перетерпи. Якщо дуже хочеться, дозволь собі це один раз.
Щоб зрозуміти, чи це тобі треба.

Будь мудрий високою мудрістю. Пам’ятай найперше і найголовніше: ніщо і ніхто не може знищити твою безсмертну душу. І тому йди по життю вільно, чесно і спокійно.

Втішаючись у юрбі, в родині, пам’ятай про самотність. Готуйся до неї. Навчайся прийняти її. Самотніми приходимо в цей світ. Самотніми відходимо.

Хлопцям, що хочуть мати міцне тіло і гарну поставу: багато плавайте, косіть і танцюйте.

Не читайте руйнівних газет. Кожна друга — така. Краще взагалі газет не читати. Вони засівають в уми «чорноту», крадуть наш час. Як і телевізор.

Гроші. Гроші — не головне. Але й здобути без них головне важко. Гроші не приносять щастя, але без них ще більше нещастя. Як ти до грошей — так вони до тебе.

Життя — як гра. Один раз виграв, іншим разом програв. За що купив, за те й продав.

Важливе обертається в порох, дрібниця стає Долею. Тому всерйоз не переймайся миттєвостями днів. Бо життя — це подоба гри. І робота — гра, і всяка творчість, і любов, і дружба. Все — гра, подарована нам для легкості буття. Не граються лише з Богом.

Не ти для часу, а час для тебе. Не діли хвилину, годину. Не обганяй і не помножуй час.
Скорися його звичайному і мудрому плину. І він винесе тебе, куди належить — у Вічність. Увійди в час, як у ріку, розчинися в ньому... Щоб простити минуле, пізнати теперішнє і розгадати майбутнє. І прийде спокій сили. І сила спокою.

ДЕ Б ТИ НЕ БУВ, ТИ — ВДОМА

Де б ти не був, ти — вдома. Це дуже важливо: скрізь почувати себе, як удома.

Нехай продуктивне творення супроводжує тебе до останнього дня. Не припиняй робити те, що ти вмієш і знаєш, — ні з пенсією, ні з віком, ні з інших причин та обставин. Треба робити навіть не маючи рук. Навіть умираючи — треба робити. Нехай не зупиняє тебе підступна думка: кому це залишиться? Творець підтримує тих, хто творить.

Небо любить тих, хто дарує життя і підтримує життя. Ніхто не знає, скільки, де і як йому жити. І ти не знаєш. Не переймайся цим. Зернина, що лягає в ґрунт, не журиться, коли і що з неї виросте. Вона просто росте через терня, тягнеться до неба. Так і ти чини, бо ти — зернятко Неба.

Люби життя таким, яким воно є. І воно полюбить тебе.

Не будь повільним ні в роботі, ні в думках. Мудрі люди кажуть, що рішення треба приймати не пізніше, ніж на сьомому подиху. Інакше — воно на шкоду.

Не зупиняйтесь на півдорозі. І ніколи не пояснюйте своїх учинків. Кому потрібно, той зрозуміє. А іншим тлумачити — шкода часу. Якщо комусь не подобається те, що ви робите, це їхні проблеми, а не ваші. Якщо людей обурюють ваші думки, ідіть від них. Не ви для світу, а світ — для вас.

Якщо ви будете поводитися невпевнено, вас будуть «пасти» і «вести». Будьте сильними і самостійними. Не треба й інших «вести». Це клопітна і невдячна справа. Краще за цим спокійно і зважено спостерігати.

Служіть, але не прислуговуйте. Не примушуйте інших служити вам задурно. Це завжди дорого обходиться.

Якщо хочеш, аби щось було зроблено, то роби це сам. І не відсувай надовго. Бо нині — то вже вчора. І ти маєш лише завтра. Усе, що робиш, роби з простотою.

Лікареві — лікареве. Господу — Господнє. Від Нього головні ліки і благодать. І кожен отримає їх за потребою, за вірою і волею в серці. Нема хвороби, яку б чоловік не здолав з Божою милістю. Проси, чекай і отримуй. Я бачив як дерево, в яке вдарила блискавиця, стояло всохле 6 років. А на сьомий — зазеленіло. Що тут казати про людину — дитину Божу.

ОДИНАДЦЯТА ЗАПОВІДЬ

Для себе я маю ще й 11-ту заповідь: не бійся. Нічого не бійся. Не бійся хвороб, вони гартують тіло і душу. Не бійся невдач, вони гартують волю. Не бійся старості — і вона не обтяжить тебе. Не бійся смерті — і вона тебе не засмутить. Не бійся своїх слабкостей і гріховності — усі ми такі в Бога.

Треба знати, яким ти хочеш бути і що робити. Так і чини. Так і йди по життю. І так тобі буде.

КОЛИ ТВОЄ СЕРЦЕ СПИТАЄ...

Якщо хочеш виправити близьку тобі людину, ніколи не сором її. Навпаки, хвали її кращі риси, підбадьорюй. І в приязній бесіді розкажи про свої недоліки, не торкаючись її, але так, щоб думка про них прийшла їй в голову. Цю думку навіюй поступово, щоб вона просочувалася в неї, як вода, якою вона час від часу освіжає свій рот. І тоді твоя порада допоможе цій людині виправити недоліки. Так і дітей виховуй. Дуже важливо, щоб дитина не росла жадібною.

Жона в першу чергу має думати про свого чоловіка.

Будь завжди готовий, щоб не зазнати сорому, коли твоє власне серце спитає. Пам’ятай про це, коли збираєшся щось робити.

Світ є таким, яким ти його бачиш, а не таким, як бачить сусіда і показує телевізор. Вір своїм очам і своєму розуму. Нехай не бентежать твоєї душі і не плутають твоїх кроків чужі погляди. Живи власною головою. Але правду і мудрість здобудеш лише в розмовах і міркуваннях з іншими людьми. Це розвиває розум більше, ніж книги. Той, хто слухає, має вісім вух. Той, що спостерігає збоку, має вісім очей.

Будь відкритим. Дивися людям в очі. Це обеззброює навіть звірів, не те що людей.
Ніколи не завершиться твій Шлях, якщо будеш кожного дня просуватися вперед, стаючи більш умілим, ніж учора і сьогодні. І при цьому будеш пам’ятати про свої недоліки і не мати гордості. Ніколи не думай, що ти досяг успіху. Смиренно йди за ним до кінця. Перемагай не інших, а себе.

Людяність — це коли ти ставиш себе на місце інших і враховуєш у першу чергу їхні інтереси.

Пізнавайте дух часу, щоб не відставати від нього. Але при цьому живіть моментом, будьте вірні одній меті моменту. Живіть одною думкою в один момент. Не треба робити нічого іншого, розкидатися. Тоді не буде другорядних справ, переживань і невдач.

ЩОБ ДОВГО БУТИ МОЛОДИМ

Стриножуйте свої бажання. Не витискайте з каменя воду. Живіть легко і з радістю. День зустрічайте усмішкою, а вечір — прогулянкою.

Не переїдайте. Лягайте на голодний шлунок. Не сідайте за стіл, якщо там немає овочів.

Забудьте про смажене, жирне і солодке. Молоко теж не раджу пити, хіба що кисле. Цукор і м’ясо гниють в людині. А отже, і людина гниє. В якому б ви не були захланному стані, один 40-денний піст явить вам перше диво. А подальші принесуть очищення, відновлення, омолодження.

Тримай організм у чистоті. Сирі овочі — як віник для нутрощів. Добре чистить і польовий хвощ. Його заварюють і п’ють як чай. Так само й бруньки, листя, сік берези. Ці дві рослини я вважаю нашим замінником морської капусти — диво-рослини на землі.

Найкраще питво — вода і чаї з трав та листя.

Щодня — омивання всього тіла. Якщо немає змоги, бодай обтирайте тіло мокрою ганчіркою.

Неоціненне благо — купіль із сінної полови, якої багато в кожній стодолі. Кілограм кладуть до торбочки, заливають водою, доводять до кипіння, настоюють і вливають до корита чи ванни. Добре туди ж заварити і горіхове листя. А коли втомлені, всипте у ванну 1 кг солі або заваріть добрий жмут соснових гілок. Потіште своє тіло і легені.

Не обтяжуй себе земними благами. Земне гне до землі, а небесне — дарує високу і ясну, як небеса, свободу.

Якщо будеш помічати красу довкола, то завжди будеш перебувати в Природі. І будеш черпати від неї сили.

Не шукайте перемін без потреби. Десятиліттями я живу в одному місці. Роблю одну й ту саму роботу. Веду бесіди з одними й тими ж людьми. Сідаю за той же стіл у той же час і їм майже однакову їжу. Лягаю в один час у своє ліжко... Минають літа, але ніщо не міняється — ні довкілля, ні я. Бо не міняється моя душа. І це добре. Дивлюся на образи діда, батька, на своїх онуків і правнуків — і здається, що я на цьому світі був завжди. І буду вічно...

Найкращими ліками є наш власний шлунковий сік. Якщо його достатньо, людина може їсти будь-що і організм працює, як годинник, не знаючи хвороб. Стимулює виділення шлункового соку листя подорожника, кріп, фенхель, молочнокислі продукти, гриби, квашена капуста, риба, калган, зубрівка, трава-молодило і... звичайна сіль. Тому після їжі добре з’їсти щось солоне, хоча б невеликий шматочок оселедця.

ЯК ВГАМУВАТИ ТИСК

Якщо тиск не вище 160, його спокійно можна вгамувати без ліків такими способами.

Якщо відчули, що у вас почервоніло обличчя, злегка нудить, голова сама не своя, треба потримати 15 хв. ноги в гарячій воді.

Щодня з’їдайте 20-30 розтертих з медом ягід калини. Краще це робити увечері. Тоді й сон буде гарний.

1 ч. ложку розмеленої кориці розмішати у склянці кислого молока, випити перед сном.

Очистити судини. Змолоти на м’ясорубці 1 кг хрону, залити 3 л води. Не настоювати, перемішати і того ж дня починати пити по 1 ст. ложці тричі на день. Можна розбавити водою, якщо настій здається дуже міцним. Пити близько трьох місяців.

Рано навесні нарвати молодого, згорнутого у трубочку листя горіхового дерева, насушити.
Приготувати таку суміш: по 1 ст. ложці горіхового листя, омели білої, квіток або плодів глоду червоного запарити 2 л води, настояти 10 хвилин. Процідити, випити протягом дня маленькими ковтками.

Тільки-но з’явиться молода кропива, негайно споживайте її у вигляді борщів, салатів, сушеної приправи. Зміцнює судини і хвощ польовий.

1 ст. ложку магнезії розчинити в 1 л теплої води, додати сік одного лимона та 1 ст. ложку меду. Пити рідину протягом дня невеличкими порціями. Окрім того, що знижується тиск, — очищується кров і печінка.

Пити чай з м’яти, меліси, валеріани, чорноплідної горобини, кропу, хмелю, півонії.

Їсти: листову зеленину, крупи, зерно, овочі, фрукти, пророщену пшеницю, насіння соняшнику і гарбуза, квасолю, горох, рибу.

Не їсти: цукру і солодощів, твердих сирів, смаженого, копченого, їжі з білого борошна, надміру солі.

Киньте палити.

Щодня — помірні фізичні вправи чи хоча б прогулянки.

Ходіть до церкви. Якщо ви невіруючий, розмірковуйте про розумний Всесвіт, бо ви — його частинка. Визначте собі мету в житті.

Навчіться пробачати. Часто тиск підвищується не від того, що ви їсте, а від того, що їсть вас.

Навчіться говорити «ні». Уникайте людей, з якими вам важко і тривожно.

Майте заощадження. Хоча б стільки грошей, аби можна прожити без роботи 3 місяці. Не влазьте в борги, уникайте кредитів.

Доглядайте тварин. Хоча б кота чи собаку. Від них більше спокою, ніж від людей.

Знижує тиск потіння, викликане лазнею або обтиранням потогінними чаями чи квасом.

Потогінний квас готують так. На 3 літри води кладуть 1 склянку малини і 1 склянку цукру (можна малинове варення), 1 чайну ложку сметани. Тримати в теплі і виброджувати 10-15 днів.

Зниження тиску досягають, вживаючи жмих буряка, а також відвари пшона, омели дубової.

У ЧОМУ ЩАСТЯ

Онук моєї сестри питає мене: «То в чому щастя, діду?»
— А сам ти як гадаєш?
— В грошах?
— Ні.
— У владі над іншими?
— Ні.
— В любові до жінки?
— Ні.
— В родині?
— Ні.
— В роботі?
— Ні.
— У вірі?
— Ні.
— В добротворенні?
— Ні.
— В мистецькому занятті?
— Ні.
— В друзях?
— Ні.
— В розвагах?
— Ні.
— То, може, в боротьбі. За свою землю, за свободу, за рідну мову, за віру?
— Ні.
— То в чому ж, діду?
— У всьому, що ти назвав. Але не поокремо.

ТАМ, ДЕ СПИШ

В покоях, де спите, хай буде свіжо, чисто і просто. І речі лише необхідні, і бажано — дерев’яні, глиняні, полотняні. Хай не буде тут дзеркал, світлин, книг, телевізора, квітів і несвіжої води. І не пускайте сюди чужих людей. Буде гарно і спокійно відпочивати. Саме тут добре молитися вранці і увечері.

НАВЧІТЬСЯ ЛЮБИТИ ВОДУ

Мене питали не раз: як ти вижив у голоді, холоді, в самотності, в знегодах чужини?

Я навчився пити воду. Вона часто замінювала мені хліб, тепло, омивала і звеселяла серце.

Навчіться любити воду. Іншому вона вас навчить.

ЧИСТОТА ЗУБІВ І РОТА

Дуже важливо ретельно чистити зуби. Я їх чищу шпичками з вишневих гілочок і ниткою.
Після їди ретельно полощу рот чаєм. Ще раз кажу: це для вашого здоров’я важить більше, ніж гадаєте.

Чистий рот — чисті слова. Здорові і чисті зуби — чисті думки.

НАВЧІТЬСЯ ЧЕКАТИ

Навчіться і вмійте чекати. І тоді переможете все. Навіть, якщо нічого вже не чекаєте доброго, все одно — чекайте. І коли нічого вже не можете робити, не просто сидіть і лежіть, а — чекайте. І навіть, коли відходите, — чекайте. Чекайте до прощального подиху.

ПЕРШЕ ОДКРОВЕННЯ

Чекають від мене одкровень, заповітного слова, що враз їх зробить дужими і втішними. Немає такого слова. Немає секрету. Зате є вода і є дорога. Пийте багато чистої води і багато ходіть. Вода промиє тіло й кістки. Дорога промиє думки. Все інше відкриється само.

Кажу вам: багато ходіть. Земля на те й кругла, щоб чоловік багато ходив і вертався. Повертався в свій Дім. Коли на душі жура, ходіть. І коли не дається трудне рішення, теж ходіть. За селом, за містом. Де трава, дерева й вода, а над головою — небо. І якщо вам зустрічатимуться люди, кланяйтеся до них і радо ставайте до бесіди, якщо вони цього хочуть. І несподівано прийде вам розраяння, означиться рішення.

І БУДЕШ — ЯК СКЛО

Якщо довго шліфувати шматок скла, то вийде окуляр, через який збільшено побачиш світ. Так і себе треба шліфувати — водою (купання), повітрям, сонцем. І зсередини теж: споживати те, що зросло на воді, на повітрі, на сонці. І будеш чистим і твердим, як скло. І промені з неба, переломившись через тебе, осяють і нагріють інших.

ДОРОГА І ПУТЬ

Мене питають: чому ви не схиляєте молодих бути щирими українцями, любити рідну мову, шанувати свої традиції, відвідувати церковні церемонії?

Відповідаю: я схиляю їх до того, щоб були щирими людьми, берегли чистоту слова, шанували людяність і не звертали з дороги до Бога. Бо як бути тому, хто в подорожі, в лікарні, в тюрмі? Коли немає нічого рідного, ні до кого обізватися і церковні куполи далеко? (І я так жив, і не один рік).

А коли людина запопаде більшого, то менше її саме собою діткнеться. Очі ведуть ноги. Голова вказує очам дорогу. А серце показує Путь. Хто це матиме, той вибере сам, яким йому бути і як чинити.

ГРОШІ

Як ти до них, так і вони до тебе. Бо гроші ведуть тебе, а не ти їх. Їх тобі дається стільки, скільки тобі треба. Якщо ти зрілий, то це зрозумієш. Якщо ні, то й у великому багатстві будеш бідним.

Грошам знайте лік. І місце. Гроші складайте лицем догори — до вашого лиця. Від більших папірців до менших, які мають лежати згори. І не «давіть» гроші. Ви своє робіть, а гроші нехай роблять своє. Вони, як і люди, люблять волю. І як люди, кого полюблять, того будуть триматися.

УСМІХАЙТЕСЬ

Усміхайтесь. Якщо придивитись — світ весь час усміхається до нас. Якщо ви цього не помічаєте — ви не усміхаєтесь світові. Усміхайтесь! Якщо не обличчям, то серцем.

Коли ми народжуємось, то плачемо, а всі сміються. Коли помираємо, інші плачуть. Отже, нам залишається сміятися.

ТВОЯ ЦІЛІСТЬ

Проси триєдиної цілості — тіла, духу і серця. І живи в ній твердо і радо. Не ламай себе і не подвоюй. Ні в праці, ні в бажанні, ні в помислі. Бо ти не гадина — і розсічені кусні тіла й душі не відживуть.

Проси собі цілості. А отже, — будь у єдності з собою. Будь одним, а не різним. Будь одному вірним. Будь з одними до кінця, а не з різними — коротко.

Будь з одною, бо в ній є все те, що і в інших, і тільки — для тебе.

В цьому твоя цілість. Твоя цілісність. Зернина, що впала на землю, повітря не шукає.

КРАСИВЕ І КОРИСНЕ

Все тобі можна. Але не все потрібно. Все тобі дозволяється, але не все корисне. Вибирай не те, що хочеться, а те, що потрібно. Я не закликаю тебе вибирати лише корисне. Таке життя буде пісним. Я, приміром, з корисного і красивого частіше вибираю красиве. Серце бере гору над розсудом.

Перше слово вранці — Господу!

ВИРІВНЮЙ ДУШУ

Безнастанно вирівнюй свою душу. Внутрішнім спокоєм вирівнюй, гарним настроєм, добрим помислом, порядністю стосунків, гідними справами і, звичайно, молитвою чи духовними роздумами.

Душа людська крихка. І взагалі людина дуже крихка. Це слід завжди пам’ятати, коли одне чекаєш від людей, а дістаєш інше. Коли хочеться їх судити; коли не бачиш від них удячності; коли сам себе не розумієш, боїшся своєї слабкості. Але такі ми є в Господа. І такими він приймає нас.

ВЕСЕЛІСТЬ НА ГОДИНУ

Алкоголь худих висушує ще більше. Повних ще більше повнить. У здорових забирає здоров’я. У хворих — життя. Сильних утомлює, а від слабих відбирає останні сили.

Сумних звеселяє на годину. Розумних робить дурними, а дурним здається, що вони розумнішають. Але це різновид безумства. Невинних алкоголь робить винними, а вільних — невільними.

То пити чи не пити?

НАВЧИСЯ ОБМЕЖЕННЮ

Не відмовляй по можливості іншим, але відмовляй собі. Бо все життя — це відмова від чогось. Аж до останньої відмови під цим небом — від усього. Навчися обмеженню і побачиш, скільки непотрібного і обтяжливого відпаде. І обновишся. Бо порожнє новим наповнюється.

Коли під гнітом тягарів не знаєш, що скинути з себе, перше, що скинь, — гордощі. Все інше поступово само впаде. І не буде що втрачати.

МОЛОДИЙ ДІДО

Не раз я чую: ми вас пам’ятаємо дідом уже сорок років. І завжди однаковим. Як це вам удається? Їм кортить почути секрет одним словом і одразу, і щоб це було доступне кожному.

І тоді я кажу: буряки! Їжте щодня червоні буряки. Бодай скибку.

Добре й квас буряковий пити. Дуже помічний від кров’яного тиску. У 3-літрову банку вкинути 3 накраяні невеликі бурячки, ложку цукру і залити холодною водою. На сьомий день квас готовий. Пийте вранці й увечері.

НЕ ШУКАЙ СЛАВИ

Не шукай слави — і вбережешся. Бо прославляючи себе, втрачаєш себе. Якщо втратив славу — не сумуй. Доля оберігатиме тебе ліпше, ніж раніше.

Я не прославляю нікого з людей. Зате не стомлююся прославляти яблуко, огірок, ягоду, хліб, росу, криницю, сонце, яке завжди зі мною. Пташину, що співає чомусь для мене. Пса, який відданий мені святою вірністю.

СЛУХАЙ ЛЮДЕЙ

Слухай людей — і все, що треба, почуєш. А якщо сам чогось не можеш зрозуміти, розкажи це іншому, другому, третьому — і побачиш, що розуміння прийде. Добрий слухач допоможе підняти його зі споду твого серця.

Завжди знайдеться чим поділитися з кимось. А якщо немає нічого, то залишається гарне слово.

Далі

До змісту Мирослав ДОЧИНЕЦЬ «МНОГІЇ ЛІТА, БЛАГІЇ ЛІТА»

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ