Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
Мирослав МАМЧАК
ФЛОТОВОДЦІ УКРАЇНИ
КІНДРАТ БУРЛЯЙ
полковник

Запорозька Січ, як морська фортеця України, в період інтенсивного розвитку козацтва у першій половині XVII століття постійно генерувала видатних флотоводців. Серед них – полковник Кіндрат Бурляй, який у період національно-визвольної війни, став одним з найближчих сподвижників Богдана Хмельницького. Саме на Січі при підготовці морських походів доля звела цих двох молодих козаків, які згодом стали гордістю українського народу і його війська.
Де й коли, в якій сім’ї народився Кіндрат Бурляй, докладних звісток не залишилося. Перша документальна звістка про нього подається в Козацькому реєстрі 1638 року, згідно з яким він був призначений отаманом при одному з сотників Чигиринського полку. З цього факту, з достатньою імові¬рністю можна припустити, що походить Бурляй з Чигиринського козацтва, тобто служив в одній сотні з Б. Хмельницьким і був його сподвижником. Тож він неодмінно мав брати участь у морських походах майбутнього гетьмана, в тому числі у його знаменитій морській операції 1621 року.
Свідченням імовірності цього є запис В. Коховського, що Кіндрат Бурляй – „славний на Чорному морі з турками бойовик”.
Як припускає історик О.Апанович, Кіндрат Бурляй у 1624 році провів самостійний морський похід у Чорне море. Про це свідчить запис тогож О.Коховського, що Бурляй „впавши до Азії через Чорне море, портове місто Синоп здобув і багато там нашкодив туркам”.
І дійсно, резонанс в Туреччині від цього походу був великий. Бурляй взяв не лише порт, а ще і фортецю, понищив верф і всі кораблі в бухті, визволив з неволі близько тисячі невільників. Турецький візир приховав від султана цей факт руйнування Синопа, за що потім поплатився головою.
А Кіндрат Бурляй повернувся на Січ зі славою флотоводця і рятівника з неволі християн.
Наступний відомий похід Бурляя в море відбувся одразу ж по придушенні поляками козацького повстання під проводом Павлюка в 1637 році. Цей похід був надзвичайно важкий, пройшов у суцільних боях з турецьким флотом, який султан значно зміцнив. З іншого боку, польський король, наляканий погрозами султана, теж вимагав суворо покарати „своєвільних козаків”.
Не маючи змоги розправитись з козацтвом, поляки розпочали масове гноблення козацьких сімей, що переросло в терор проти народу. Останнє викликало масове переселення козацьких сімей в незаселені райони Слобідської України, в Слобожанщину.
Опинившись у такій ситуації, запорожці почали більш тісно взаємодіяти з донськими козаками, уклавши з союзниками „договор однолично”. Це викликало спалах їхніх спільних бойових дій. За винятком двох, усі відомі походи запорожців на море за 1639 – 1647 роки здійснювалися з території Дону і разом з донцями. Як свідчать московські джерела, інколи на Дон прибувало до 10 тисяч „черкас”. І ось знову у зв’язку з проведенням спільних походів козаків з Дону постає постать флотоводця Бурляя. Про активність Кіндрата Бурляя як організатора морських походів і їхню інтенсивність дізнаємося з московських архівів.
Так, навесні 1640 року козацька ескадра Бурляя з 37 чайок зійшлася в морському бою з 80 турецькими кораблями, і „бились с ними три недели, и пять катарг у них взяли, и в море утопили с пушками”.
За повідомленням московському царю валійського воєводи Федора Голєніщева-Кутузова, в липні 1640 року Кіндрат Бурляй на чолі ескадри з 27 чайок знову вийшов з Дону в Азовське море.
У Керченській протоці шлях козакам до Чорного моря перекрив великий турецький флот. Невелика козацька ескадра не змогла пробитися з боєм повз турецькі галери, і тоді Бурляй вирі¬шив відступити обхідним маневром „по черкасской стороне подед берег… к Темрюку”. Та турецькі моряки теж чогось та навчились із козацької тактики і розгадали маневр Бурляя. Поблизу Темрюка козаків наздогнало 13 передових галер.
Морська битва тривала з обіду до пізнього вечора. В нічній темряві козаки вирішили відірватись, проте на ранок побачили, що їх переслідує вже 56 галер. Перспектива битви вже з цілим флотом нічого доброго їм не віщувала, і Бурляй спрямовує свою ескадру в гирло річки Чорна Протока, куди турецький флот увійти не міг а висадити десант остерігався. Спаливши в Протоці свої бойові човни, козаки пішим порядком вирушили до Азова, до якого прибули 25 липня.
А далі історичні відомості про Бурляя відсутні протягом наступних семи років. Найімовірніше, що він зі своїми козаками повернувся з Дону на Чигиринщину і жив життям городового козака.
У 1647 році Бурляй разом з однодумцями Богдана Хмельницького готує повстання проти поляків. Відтак К.Бурляй поринає у вир подій, входить до найближчого оточення гетьмана і стає його дові¬реною особою, активно долучається до розбудови козацької держави. Як гадяцький полковник, він відзначився під Збаражем у битві з поляками, під час якої був важко поранений.
У реєстрі 1649 року К.Бурляй вписаний до Медведівської сотні Чигиринського (гетьманського) полку на уряд сотника. Він залишається і далі впливовим соратником Б.Хмельницького, гетьман довіряє йому найважливіші, найважчі дипломатичні справи. В 1653 і в 1655 роках Кіндрат Бурляй проводить посольства до Москви і Швеції, ставши, крім іншого, талановитим козацьким дипломатом.
Історичних даних щодо подальшої долі полковника Кіндрата Бурляя після смерті Богдана Хмельницького поки що в архівах не знайдено.
Для українських моряків полковник Кіндрат Бурляй у першу чергу є видатним і талановитим флотоводцем і військовим діячем, який на зламі історичного розвитку України, на морі і на суші твердо і рішуче боровся за волю рідного народу, чим значно примножив морську славу України.


Бібліотека сайту "Українське життя в Севастополі"

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ