Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
Мирослав МАМЧАК
ФЛОТОВОДЦІ УКРАЇНИ

ІЗЯСЛАВ МСТИСЛАВОВИЧ
великий князь київський

Ізяслав Мстиславович був онуком великого князя київського Володимира Мономаха. Народився він близько 1090 року і майже все своє зріле життя присвятив невтомній боротьбі за великокняжий київський стіл і об'єднання України-Русі в єдину могутню державу.
Як свідчить видатний український історик М. Грушевський, "після смерті Мстислава боротьба йде з надзвичайною силою й завзяттям, особливо загострюючись у середині XII ст. (1146 - 1162). Сили і запал були ще свіжі: Мстиславовичі, молодші Мономаховичі і дві старші лінії Святославовичів… порушували в цій боротьбі небо і землю, бо й було задля чого - Київ ще був дійсно центром не тільки цілої України, а й цілої східної Європи…".
У цій боротьбі за Київ князь Ізяслав Мстиславович використовував всі засоби, в тому числі і флот, вірніше, створену ним новітню Дніпровську флотилію. Для цього він модернізував, або, як записано літописцем, "исхитриль лодьи дивно". Створені князем лодії були новим словом у вітчизняному суднобудівництві і не уступали бойовим кораблям візантійців.
Нові лодії Мстислава ходили як під вітрилами, так і під веслами, гребці були повністю закриті бортами судна а воїни (дружина) стояли на "помості", тобто на верхній палубі і могли вільно вести бойові дії. Така лодія мала два керма - попереду і ззаду - й могла ходити як вперед, так і назад, чи повертатися на місці. Лодії ці були, за сучасною кваліфікацією, типу ріка - море і, по-суті, представляли собою новий етап у вітчизняному суднобудуванні.
Нові бойові кораблі здивували і тогочасного літописця, який із захопленням засвідчив, що "Ізяслав модерно і дивно побудував лодії, гребців у них не було видно, тільки весла у них було видно, а людей не видно, бо лодії були покриті дошками і вої стояли на горі у бронях і стріляли; а керманичів було двоє - один на носі, а другий при кермі, і куди хотіли туди їхали, не повертаючи лодію".
Вперше Ізяслав випробував свою флотилію в бою, і доволі успішно, наприкінці квітня 1151 року при обороні переправ під Києвом під час наступу війська князя Юрія Мономаховича (Довгорукого). "Билися, свідчить літописець, наїздили в насадах, брали в полон ці тих, а ті тих - Ізяслав не дозволяв їм перебрести".
Князь Ізяслав Мстиславович особисто в цьому бою випробував бойові якості створеної ним флотилії. Флотилія у значній мірі сприяла його перемозі у боротьбі за великокняжий стіл у Києві. Та, на жаль, у скорому часі князь Ізяслав помер у віці трохи більше 50-ти років 14 листопада 1154 року. Перед смертю він оженився на грузинській царівні.
Київський літопис дуже жалкує за ним, титулуючи його "вірним, христолюбивим, славним і великим князем". Літописець записав, що за ним плакала вся "руська земля".

Після смерті Ізяслава починається новий етап княжих міжусобиць, який призвів до занепаду політичного значення Києва, а з ним і флоту як роду княжого війська.

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ