Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
Мирослав МАМЧАК
ФЛОТОВОДЦІ УКРАЇНИ

Ігор ТЕНЮХ,
контр-адмірал,
командир ескадри Військово-морських сил Збройних Сил України

Не знаючи героїв минулого,
неможливо виховати сучасних патріотів


Щоби впевнено дивитися в майбутнє, треба добре знати вітчизняну історію. Історія сучасних Військово-морських сил Збройних Сил України не починається з чистого аркуша.
Історично Україна розвивалася як морська держава, адже, щоби вижити, історія їй іншого шансу не давала. За плечима у моряків-українців багатовікова і звитяжна боротьба за Чорне море, яка часто відігравала визначальну роль у змаганнях народу за волю і незалежність. З втратою виходу до Чорного моря Україна завжди, як наслідок, втрачала і незалежність.
Морськими походами і блискучими морськими перемогами княжого флоту України - Русі, козацького флоту України, мужністю і стійкістю флоту Української Народної Республіки захоплювалися в Європі. Військовий флот у значній мірі підтримував міжнародний престиж нашої держави, а його військова діяльність складає епохи розвитку вітчизняних Збройних Сил.
Древній Київ, Запорозька Січ були одночасно головними базами флоту, центрами кораблебудування і центрами збройної боротьби народу за волю й свободу.
Вагомим і значним є внесок наших земляків у становлення російського імператорського флоту, в розвиток радянського ракетно-ядерного флоту. Українські моряки на березі і в морях жертовно боролися з фашистською навалою в роки Великої Вітчизняної війни. Достатньо вагомим є внесок українців в розвиток cучаної теорії і практики військово-морського мистецтва.
У процесі історичного розвитку вітчизняного мореплавства український народ висунув багато видатних флотоводців, які своїми перемогами на морі здобули європейську славу флоту України, внесли вагомий внесок у розвиток флотів других держав.
Та сталося так, що віки бездержавності привели до повного замовчування морської сторінки історії нашого народу, історії нашого флоту, подвигів і героїчних звершень керівників морських походів, флотоводців України. Біографії флотоводців, адміралів українського флоту є одночасно історією і літописом нашого флоту, є сторінками морської слави України.
У англійців є популярне присів'я: "Флот існує і тому багато чого не сталося". Воно повністю відображає і нашу морську історію, бо саме національний флот своїми операціями в Чорному морі в найскладніші історичні часи стояв на заваді повного поневолення нашого народу. І вже в наш час, після проголошення незалежності України, саме Військово-морські сили стали тим державним інститутом, тим аргументом нашого народу, який унеможливив розвиток сепаратизму в Криму, обмежив територіальні апетити сусіда і забезпечив зміцнення державної влади в приморських регіонах України.
Відроджуючи національний флот, ми повертаємо із забуття нашій військово-морській історії, нашому народу імена флотоводців і на їхній діяльності вивчаємо історію його розвитку. Не знаючи героїв минулого, неможливо виховати патріотів сучасного флоту. Це особливо важливо для вітчизняного флоту, духовну основу якого мають складають героїчні звершення і бойові традиції всіх наших попередників.
Знати багатовікову історію рідного флоту, імена його героїв, гордитися бойовими звершеннями всіх поколінь українських моряків є справою національної гідності і честі особового складу сучасних Військово-морських сил України.
Книга "Флотоводці України" є першим у ВМС України дослідженням багатовікової історії розвитку вітчизняного флоту. І адресується вона у першу чергу морякам Військово-морських сил, тим, хто бажає пов'язати свою долю з морем і морською службою, хто турбується про морську справу, хто цікавиться і любить морську історію України та вітчизняного флоту і готовий їх продовжувати.
Безперечно, нові дослідження історичного процесу розвитку Військово-морських сил, їхньої історичної і бойової діяльності з захисту морських інтересів держави внесуть ще багато нової інформації про минуле, виявлять нові яскраві постаті в ряду видатних моряків України. В цім - твердий і впевнений поступ нашого флоту, його історії, уроки якої необхідно знати, пам'ятати і робити з них правильні висновки: Військово-Морські Сили України були і завжди мають бути надійним гарантом морських інтересів, волі і незалежності нашого народу.

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ