Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
УКРАЇНСЬКІ ШКОЛИ В КРИМУ:
"НИЗИ" ХОЧУТЬ, А "ВЕРХИ" НЕ МОЖУТЬ?

Немає потреби багато говори-ти про значення україномовної освіти для становлення справжнього громадянина України, відповідального представника української нації. Це очевидно як для палких прихильників української державності, так і для її супротивників. Особливої гостроти набуває це питання на зрусифікованому півдні. В Криму, де проживають за різними оцінками 600 - 800 тис. українців, функціонує лише 5 україномовних шкіл. Для  порівняння: в Австралії, де проживають 35 тис. українців, існує 15 шкіл, для 220 тис. ук-раїнців Аргентини відкрито 73 школи, для 155 тис. українців Бразилії - 12, для 150 тис. наших співвітчизників у Словаччині - 156 шкіл. Цей ряд можна продовжувати... Хочу нагадати, що в названих державах українська мова не є державною.

Для прихильників "глибокодумної" теорії "насильницької українізації Криму" повідомляю, що загалом на півострові функціонує біля 600 російськомовних шкіл. Україномовні заклади не задовольняють повністю навіть потреб українців Криму, а кількість бажаючих навчатися в таких школах серед національних меншин зростає з року в рік. Це підтверджують дані опитування сімферопольських респондентів, яке провели співробітники Всеукраїнського інформаційно-культурного центру. Серед опитаних 14,5% батьків висловилися за те, щоб їхні діти навчалися державною мовою. Цифра не є незначною, бо це результат, отриманий в умовах байдужості до цього питання з боку адміністрації автономії і відвертої ворожості до української мови та культури впливових суспільних сил півострова, а також незабезпеченості україномовних шкіл достатньою матеріально-технічною базою. Для довідки: в Сімферополі на сьогоднішній день існує лише одна україномовна школа-гімназія (приблизно 2% від загальної кількості шкіл міста). Для розв'язання суспільно-політичного, матеріально-технічного, адміністративного аспектів проблеми україномовної освіти в Криму потрібна ефективна державна політика та координація зусиль державних органів громадськості. Важливим кроком в цьому напрямку стало засідання "круглого столу" "Україномовна середня освіта в Криму: проблеми та досягнення", яке відбулося в Сімферополі 5 квітня 2001 р. з ініціативи Всеукраїнського інформаційно-культурного центру в м. Сімферополі та за підтримки  Всекримського товариства "Просвіта". В його роботі взяли участь працівники представництва Президента України в АРК, міністерства освіти АРК, україномовних загальноосвітних закладів, представники громадськості та батьки учнів з Білогірського, Красногвардійського та Бахчисарайського районів, Євпаторії, Сімферополя та Ялти, а також гість із Польщі - співробітник фонду ІDEE У. Дорошевська.

Член громадського комітету сприяння відкриттю україномовних шкіл в Криму О. Фомушкін повідомив про кричущі факти порушення конституційних прав громадян в Криму на навчання дітей державною мовою, про саботаж чиновників та спротив представників шкільної адміністрації відкриттю україномовних класів. Представник міністерства освіти автономії Н. Долгая, повідомивши про заходи міністерства з цього питання, погодилася, що подібні факти є, але ті, що вона почула, потребують перевірки.
Гострій критиці піддали позицію міністерства та освітянських чиновників автономії голова Всекримського товариства "Просвіта" С. Савченко, співголова міжнародної громадської організації "Всесвіт" Е. Леонов, журналіст О. Польченко, голова кримської організації Конгресу української інтелігенції М. Іщук, голова товариства вчених "Крим з Україною" П. Вольвач. На їхню думку, до цього часу не вироблено ефективної освітянської політики, а факти систематичного порушення законодавства   освітянськими чиновниками не знаходять належного реагування з боку міністерства освіти.

Директор організації "Український дім" (м. Бахчисарай) А. Щекун, зокрема, розповів, що більше року тому він запропонував відкрити у Бахчисараї школу з українською мовою викладання. Вже на той момент заявили про бажання віддати дітей в цю школу більше 150 батьків, а Київська міська рада готова була допомагати у матеріально-технічному забезпеченні. Підтримав ідею і голова Бахчисарайської райдержадміністрації В. Циганський. Проте і досі школи немає.

Директор української школи-гімназії в м. Сімферополі Н. Руденко розповіла про численні проблеми закладу і повідомила добру новину - досягнуто домовленості з Кабміном України та головою Ради міністрів АРК С. Кунициним про виділення коштів для будівництва двох сучасних корпусів для цього закладу.
Цікаві перетворення розпочаті в середній школі № 21, де вже декілька років існують україномовні класи. Її директор Л. Барзут розповіла про концепцію створення українського колегіуму, де будуть поглиблено вивчатися культури народів Криму. Голова Асоціації національних товариств та громад Криму, Кримського фонду культури Б. Балаян підтримав учасників "круглого столу" у їхньому прагненні добиватися відкриття україномовних шкіл.

У своєму зверненні учасники "круглого столу" закликали міністра В. Левіну до проведення колегії міносвіти, що відбудеться 25 квітня,  видати наказ  про відкриття в кожному місті і райцентрі однієї базової національної школи. рекомендовано також до складу ради директорів шкіл з українською мовою громадського комітету сприяння відкриттю україномовних шкіл в Криму. Була також висунута пропозиція створити урядову комісію, яка б вивчила стан справ у Криму і надалі здійснювала контроль за впровадженням україномовної освіти.

У випадку неприйняття до вказаного терміну висунутих пропозицій учасники "круглого столу" звернуться до Президента України Л. Кучми, міністра освіти та науки України В. Кременя, голови уряду АРК С. Куницина і депутатської більшості ВР АРК з проханням усунути з посади міністра освіти В. Левіну.
Наступне засідання "круглого столу" буде проведено із залученням представників міністерства освіти та науки України через півтора місяця.

Андрій Іванець.
 

Міністру освіти та науки України В. Г. Кременюміністру освіти АРК В. Г. ЛевінійКопії:Президенту України Л. Д. Кучмівіце-прем'єр-міністру Україниз гуманітарних питань М. Г. Жулинському Звернення учасників "круглого столу" "Україномовна середня освіта в Криму: проблеми та досягнення"

Гострою проблемою для АР Крим є забезпечення права громадян на навчання державною мовою. Спостерігається довготривале ігнорування статті 10 Конституції України про статус української мови та закону "Про мови", який був прийнятий ще 1990 р. На сьогодні із майже шестисот загальноосвітніх закладів АРК лише в п'яти (один з них приватний)  ведеться викладання українською мовою. Практично всі україномовні школи існують у непристосованих приміщеннях, не мають належної матеріально-технічної та методичної бази. Така мізерна кількість шкіл з українською мовою викладання не може забезпечити освітні потреби 600 - 800-тисячної української громади, до того ж з кожним роком зростає кількість бажаючих навчатися у таких закладах серед громадян інших національностей. Проте суттєвих зрушень і досі не відбулося. Головна провина за такий стан лягає на міністерство освіти АРК.

Ми, учасники "круглого столу", глибоко стурбовані ситуацією, що склалася з україномовною освітою в Криму, і вимагаємо від міністра освіти п. В. Левіної наступне:

видати наказ до 25.04 2001 р. про відкриття в кожному місті та районному центрі АРК базової національної україномовної школи і негайно розпочати набір до них учнів;
включити представника громадського комітету сприяння відкриттю україномовних шкіл до ради директорів україномовних шкіл, яка існує при міністерстві освіти;

розпочати підготовку вчителів початкових класів та предметників для шкіл з українською мовою викладання на базі Кримського державного гуманітарного інституту (м. Ялта) та Таврійського національного університету;

створити мережу україномовних дитячих садків;
не допускати використання в школах Криму підручників без грифа Міністерства освіти та науки України;

звернутися до уряду та ВР АРК з проханням про надання державних пільг вчителям та вихователям україномовних закладів освіти.

В разі невиконання першої вимоги та відсутності реакції на інші до 25.04 2001 р. ми, учасники "круглого столу", будемо ініціювати відставку міністра освіти АРК В. Г. Левіної.
О. Фомушкін, член громадського комітету сприяння відкриттю україномовних шкіл в Криму; А. Щекун, директор Українського дому (м. Бахчисарай); М. Іщук, голова Кримської організації КУІН; Е. Леонов, співголова МГО "Всесвіт"; Б. Балаян, голова асоціації національних товариств та громад Криму; В. Єрмаков, голова Кримської організації УРП.

газета "Кримська Світлиця"

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ