Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

КОРОЗІЯ

Самовільне руйнування металів, що відбувається під хімічним впливом навколишнього середовища, називається корозією (від латинського corrodere – роз’їдати).
(Із студентського реферату)

Днями голова севастопольської міської держадміністрації Володимир Яцуба, даючи вказівку комунальним службам, сказав: “Ми ще не всі пам’ятники помили. Особливо ті пам’ятники, які стосуються Чорноморського флоту. Щоб жодна пташка не сиділа… Давайте зробимо подарунок морякам Чорноморського флоту!”. Хто ж проти, особливо напередодні приїзду Президента України…

Але окрім свята іншої, хай і дуже дружньої держави, попереду День Незалежності України. І очевидно, що урочистості відбуватимуться і біля пам’ятника Тарасу Шевченку біля Гагарінської районної державної адміністрації міста. Повз нього щодня ходять сотні державних чиновників, тисячі людей. Встановлений у 2003 році монумент на ділянці руки, яка тримає книгу, вже має корозію. Десятки тих самих чиновників, які утримуються платниками податків, тобто севастопольцями, мусили б слідкувати за його станом і робити все можливе для усунення недоліків. Але поки що цього непомітно.

Чи будуть зацікавлені перші особи міста, щоб їх зафіксували наші вільні й незалежні ЗМІ на гарному тлі одного з найкращих пам’ятників Великому Кобзарю в світі – подивимось. Як і зможемо пересвідчитись у можливості прогресивної інтелігенції висловитись під час мітингу на честь 20-річчя найбільшого свята Української Держави. Адже останні два роки панує мовчазний спосіб вшанування покладанням квітів до монументу. А раніше тут висловлювалися представники влади, військові моряки, громадські організації. Зараз ми є свідками деградації ритуалу проведення Дня Незалежності. Все проходить у найгірших традиціях авторитарної влади. Влада запрошує людей просто прийти, покласти квіти і безмовно розійтися. Німими. Хіба це не деградація політичного життя? Влада нічого не може біля Тараса Шевченка сказати громаді?

Мінімальна кількість заходів, некреативний підхід до святкування найбільшого державного свята в Севастополі – характерні прикмети місцевого життя, яке переважно залежить не від Києва, а від Москви. А що як Кремль дізнається про українські або державницькі настрої хоч когось із місцевої правлячої еліти?..

Протестуючи проти цього, патріотичні сили та опозиційні партії проводять альтернативні заходи – мітинги, які героїчно замовчують наші вільні, незалежні й ніким із-за кордону не керовані  ЗМІ.

Очевидно, що в суспільстві щось не так. Корозія вражає не лише пам’ятник Тарасу, а й саму основу демократії – свободу слова. Але ж природне право людей не спинити нікому, як би цього комусь не хотілось. Не зменшиться і велич Шевченка через кілька цяток корозії. А поки що він у тому числі з докором дивиться на нащадків…

То, може, українська влада “зробить подарунок”, нормалізувавши стан пам’ятника, і всім севастопольцям, і численним гостям міста, а не лише військовослужбовцям іншої держави?

Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ