Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

ПОВЕРНУТИ ІСТОРИЧНІ НАЗВИ СЕВАСТОПОЛЯ!

Міста, які поважають себе, плекають пам’ять про свою історію й цінують і зберігають історичні пам’ятки та історичні назви, а в разі їх втрати - відновлюють. До таких міст належить і столиця Росії Москва. Як відомо, в Севастополі чимало москвофілів. Севастопольське товариство “Просвіта” згодне піти їм назустріч принаймні в справі збереження історичної пам’яті. Ми поважаємо всі народи і охоче запозичимо у них те позитивне, що вони мають.

Мабуть всі знають пісню “Друзья, люблю я Ленинские горы”. Та не всі сучасні севастопольці знають, що Ленінських гір в Москві вже нема, бо відновлена їх стара історична назва - Воробйові. І не тому, що ставлення до Леніна в Москві змінилось, а тому, що там прийнято курс на відновлення історичних назв міста.
Донедавна в центрі Москви були вулиця Пушкінська й Чехова. Але зараз їх вже нема. Пушкіна й Чехова люблять і поважають і в Москві, і в цілому світі, але в російській столиці відновлено історичні назви - Велика Дмитрівка і Мала Дмитрівка. Коли вся територія Москви обмежувалась Кремлем, саме там, де зараз ці дві вулиці, йшов шлях на старовинне російське місто Дмитрів, ровесник Москви, який і зараз існує.

Якщо погодитись з таким підходом до питання про назви вулиць і майданів і проблему їх перейменування, то хоча б з цієї причини слід повернути майдану на головному пагорбі у Севастополі, що зараз називається майданом Леніна, стару історичну назву - Нагірний, а першій вулиці Севастополя, що зараз носить ім’я того ж Леніна, її первісну назву - Балаклавська. І це незалежно від того, хто як ставиться до Леніна.

Може хтось заперечить, - мовляв, Балаклавська - не така вже яскрава назва для головної вулиці міста. Але в тій же Москві головна вулиця - Тверська (донедавна була вулицею Горького, але їй повернули історичну назву). У Харкові одна з головних і найкрасивіших вулиць міста зветься Сумська, хоч Суми - не таке вже значне місто України. Просто це був старий шлях на Суми. В комуністичні часи вулицю назвали Карла Лібкнехта, але мешканці міста цієї назви не вживали і врешті-решт вона була скасована. Точно так і в Севастополі населення не вживає назви “Проспект Октябрьской революции”, всі кажуть - вулиця Льотчиків, хоч це не дуже стара назва. Ленін про жовтневий переворот сказав незадовго до смерті: “Мы провалились”. Жовтнева революція - найбільша трагедія і нещастя Росії. Також пропонуємо перейменувати вул. 7 ноября.

А чи не слід у морському місті Севастополі, нині головній базі Військово-Морських Сил України відновити стару назву вулиці Адміральська?

Вулиці Кулакова - пропонуємо повернути її історичну назву Азовська.

Назви вулиць на честь “целинных” міст на Воронцовій горі - Акмолінская, Семипалатінская, Алмаатинская, Актюбинская - скасувати. Вони ніяк не пов’язані з Севастополем.Слід би перейменувати і вул. Вороніна в центрі міста. Полярний капітан Воронін не був пов’язаний з Севастополем; тим більше, що в місті є дві вулиці Вороніна (друга - на Корабельній стороні) і їх плутають.

Пропонуємо перейменувати Гагарінський район на Херсонеський. Херсонес - стародавній Севастополь. Гагарін не пов’язаний з Севастополем, а тим, хто не байдужий до його імені, досить проспекта його імені.

Вул. Лермонтова повернути назву Тотлебенська. Лермонтов у Севастополі не був, а Тотлебен його захищав.

Вул. Рози Люксембург - на вул. Даші Севастопольської, бо Р. Люксембург не була ні в Севастополі, ні в Криму, ні в Україні. А наша землячка жила поряд (на Перекопській вулиці).

Вул. Нєфьодова повернути назву Підгорна, а на честь Нєфьодова назвати будь-яку іншу вулицю.

Площу 50-лєтія образованія СССР - на площу Незалежності.

Вул. Володарського повернути назву Мала Морська.

Вул. Суворова - повернути назву Соборна, або назвати вул. Шмідта, бо саме тут жив Шмідт, а вулицю його імені біля к-т “Дружба” назвати інакше.

Вул. Совєтська повернути історичну назву Театральна.

Вул. “Правды” перейменувати - газета 70 років писала неправду.

Вул. Делегатська мала назву Делагардова. Це було навіть не перейменування, а просто помилка,тому що не знали, хто такий Бертьє-Делагард.

Є вулиця Підводників і вулиця Героїв Підводників. Обидві виправдовують свою назву, тому що підводять мешканців - бувають складності при оформленні документів.

Комсомольський сквер і сквер Ленінського комсомола, а також вулиця Комсомольська - чи не забагато однакових назв, до того ж на честь збанкрутілої організації?

Вул. Дзержинського - перейменувати. Те, що в Москві скинули пам’ятник йому, може бути прикладом. Те ж саме стосується вул. Менжинського.

Комуністічєская уліца - чи не застаріла назва?

Ленінградська вул. - Ленінграда вже немає. Може перейменувати в Санкт-Петербургську?

Перейменувати всі вулиці з неблагозвучними назвами  на кшталт Промишлєнная, Індустріальная, Нєфтяная, Пєрєдовая, Раз'єздная, Ударная, Пріклубная, Строитєльная, Нєфтяніков, Парніковая, Гідрографічєская, Кірпічная, Мостовая, Огородная, Квартальная, Мєханізаторов і т.і.

Перейменувати вулиці, названі на честь осіб, погляд на діяльність яких змінився і які не були в Севастополі і не мають до нього ніякого відношення: Баумана,Мічуріна, Челюскінцев, Леніна, Урицького.

Необхідно назвати вулиці і майдани в Севастополі:
1) іменами засновників міста і флоту: І. А. Ганнібала, Ф. О. Клокачова, С.Г. Білого, М. Войновича, канцлера князя О. Безбородька,  морського міністра часів УНР М. Білинського;

2) на честь видатного письменника А. Аверченка, що народився в Севастополі, Сельвінського, що сидів тут в тюрмі;

3) на честь видатних людей і діячів російської культури, що були в Севастополі  - А. Ахматової, М. Зощенка, І. Буніна, Я. Полонського, В. Хлєбнікова, І. Анненського, В. Брюсова, М. Щепкіна, І. Сєвєвряніна, С. Єсєніна, М. Цвєтаєвої, О. Вертинського, М. Волошина, О. Мандельштама, М. Булгакова, В. Набокова, М. Гумільова, І. Бабеля;

4) на честь борців за права людини - академіка Сахарова, генерала Григоренка;

5) письменників В. Нєкрасова, поета Галіча (дитинство в Севастополі);

6) на честь видатних діячів української історії і культури гетьманів Б. Хмельницького, П. Сагайдачного, М. Дорошенка, П. Дорошенка, І. Мазепи, уславленого своїми походами в Крим І. Сірка, академіка В. Вернадського, художників С. Васильківського, І. Труша, О. Грищенка, співачки О. Петрусенко, письменника і історика М. Костомарова, письменників М. Коцюбинського, В. Блакитного, О. Афанасьєва-Чужбинського, О. Кониського, М. Трублаїні, борця І. Піддубного.

Якщо названа площа на честь 300-річчя російського флоту, до створення якого Севастополь ніякого відношення не має, то чому не назвати іншу площу на честь 500-річчя українського флоту?

Одну з вулиць назвати іменем видатного письменника, вченого-історика і археолога і радянського розвідника, який виконував завдання в окупованому німцями Севастополі Віктора Петрова-Домонтовича.

Можно назвати вулиці іменами широко відомих і популярних російських радянських письменників К. Симонова, О. Твардовського (працював у Севастополі) та ін.

Можна увіковічнити пам’ять про Колчака і Врангеля. Вони були історичними особистостями, видатними воєначальниками. Якщо наприклад, магістральна вулиця, по якій туристи їдуть в Херсонес, називалась не вулицею нікому не відомого Пожарова, в самому Севастополі не уславленного діяльністю, а іменем генерала Врангеля, на туристів це б справило значно більше враження.

Заслуговують на пам’ять в Севастополі Шаляпін, Плевицька.Слід би увіковічнити пам’ять про декабристів І. Муравйова-Апостола, О. Н. Муравйова, Микиту Муравйова, М. Луніна, Трубецького, Оболенського, Фролова, Мозгана, які бували в Севастополі.

І останнє. Враховуючи, що Севастополь є славним українським містом, пропонуємо низку його вулиць і майданів назвати іменами Героїв національно-визвольної боротьби українського народу за свою свободу - С. Петлюри, Є. Коновальця, Т. Чупринки, С. Бандери.

За дорученням  Севастопольського товариства "Просвіта" ім. Тараса Шевченка,
Валько КРАВЧЕНКО,
краєзнавець

До розділу "Вільна Трибуна"

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ