Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

ХЕРСОНЕС ТЕПЕР ПІД ЗАХИСТОМ ЮНЕСКО

Як відомо, 23 червня 2013 року на 37-й сесії ЮНЕСКО в столиці Королівства Камбоджа Пномпені Національний заповідник «Херсонес Таврійський» був внесений до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Рішення про внесення було одноголосним. Єдиною критикою мистецтвознавців була наявність у самому центрі Херсонеського городища великої православної церкви, що, на думку деяких археологів, шкодить древній пам’ятці.
Минулої п’ятниці пройшли урочистості з нагоди вручення Національному заповіднику сертифіката об’єкта світової спадщини ЮНЕСКО, який на замовлення виготовив у Парижі відомий майстер-каліграфіст Христіан Рим.
Святкування почались із церемонії спеціального погашення поштової марки і конверта, випущених «Укрпоштою» до цього дня. Процедура відбулась у Великому залі Візантійського музею. На марці зображена базиліка — середньовічний храм VI століття, який є візитівкою заповідника. На немаркованому авторському конверті зображена будівля музею (художник О. Танцюра). Також «Укрпоштою» виготовлений спеціальний штемпель з гравіюванням «Херсонес — всесвітня спадщина ЮНЕСКО», який задля унікальності був знищений.
Право першого спеціального погашення було надано високому гостю Севастополя — заступнику міністра культури України Віктору Балюрку та генеральному директору Національного заповідника «Херсонес Таврійський» Леоніду Жуньку. Разом з ними на конверті залишили свої автографи голова Севастопольської міськради Юрій Дойников і керівник міської дирекції «Укрпошти» Дмитро Мельник.
Після цього відбулась прес-конференція, на якій Леонід Жунько висловив вдячність присутнім гостям за згоду взяти участь в урочистостях. Він підкреслив, що шлях до списку світової спадщини ЮНЕСКО був тривалим, але завдяки зусиллям великої кількості людей успішним. Вирішальним поштовхом стало рішення Громадської гуманітарної ради під керівництвом Президента України Віктора Януковича.
Леонід Михайлович подякував попереднім керівникам заповідника Леоніду Марченку та Галині Ніколаєнко за велику підготовчу роботу, у результаті якої значна частина давніх земельних ділянок тепер перебуває під захистом держави, а 5 ділянок — під захистом ЮНЕСКО.
Генеральний директор відзначив заступника директора Інституту класичної археології Техаського університету Адама Рабиновиця та співробітника Інституту класичної археології Техаського університету в Остині Таїсу Бушель (про неї писала «Кримська світлиця» 2 роки тому) за неоціненний внесок у розробку Номінаційного досьє. За внесок доктора Девіда Паккарда працівники музею готові присвоїти йому звання почесного громадянина Херсонесу.
Подякував Леонід Жунько і науковим колегам з Познанського і Варшавського університетів, Державного Ермітажу і Державного історичного музею (Росія), Інституту археології НАН України, заповідників «Софійський собор» та «Києво-Печерська Лавра», Кримського відділення Інституту сходознавства НАН України, Харківського і Таврійського національних університетів.
Виступили з вітальними промовами глави іноземних делегацій, які прибули на церемонію на запрошення заповідника: перший радник посольства постійної делегації Євросоюзу в Україні Хосе Роман Леон Лора, керівник департаменту Служби національних парків США Джон Джеймсон, директор Фонду Левентіса Хараламбос Бакіртзіс і професор Університету Кіпру Вассос Карагеоргіс, директор Кримського відділення Інституту сходознавства НАН України Олександр Айбабін. Всі вони визнавали, що Херсонес гідно зарахований до кращих пам’яток всесвітньої спадщини, у тому числі через унікальну збереженість археологічних знахідок.
Змістовною була промова-презентація видатного вченого зі світовим іменем, який пов’язав свою наукову діяльність з Херсонесом, директора Інституту класичної археології Техаського університету Джозефа Картера. Він розповів про всю історію наукової співпраці і фінансової допомоги американських вчених.
Під відкритим небом в Античному театрі Херсонесу симфонічний оркестр виконував урочисту музику, амфітеатр був заповнений гостями, котрі стали свідками апофеозу свята, коли заступник міністра культури України Віктор Балюрко вручив сертифікат об’єкта світової спадщини ЮНЕСКО генеральному директору Національного заповідника «Херсонес Таврійський» Леоніду Жуньку.
Після цього відбувся показ барвистих театральних інсценівок і феєрверк, або українською — вогнеграй. Подив і нерозуміння викликало лише те, що в сценарій свята чомусь додали актрису, перевдягнену в Катерину ІІ, хоча та, перебуваючи 22-23 травня 1787 року в Севастополі, Херсонес не відвідувала...

Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ

Довідка:
Дослідження руїн колишнього Херсонесу, який припинив своє існування на початку XV століття, розпочаті з 1827 р., а систематичні розкопки — з 1876 р. При розкопках виявлено залишки грецьких, римських і візантійських оборонних мурів, житлових кварталів, будинків з басейнами на дощову воду, лазнями й іншим устаткуванням, господарчих і ремісничих споруд; понад 50 християнських церков, терм, театру (на 3000 осіб) тощо. За мурами міста розкопано чимало поховань з багатим інвентарем.

керівник Севастопольської дирекції «Укрпошти» Дмитро Мельник демонструє пам’ятну марку

Kерівник Севастопольської дирекції «Укрпошти» Дмитро Мельник демонструє пам’ятну марку

на численні питання журналістів відповідає заступник міністра культури України Віктор Балюрко

Hа численні питання журналістів відповідає заступник міністра культури України Віктор Балюрко

доповідає директор Інституту класичної археології Техаського університету Джозеф Картер

доповідає директор Інституту класичної археології Техаського університету Джозеф Картер

апофеоз урочистостей

Aпофеоз урочистостей

"Кримська Свiтлиця" > #39 за 27.09.2013

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ