Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
 
ВАЛЬКО КРАВЧЕНКО
УКРАЇНСЬКИЙ СЕВАСТОПІЛЬ
ЖУРАХІВСЬКИЙ В СЕВАСТОПОЛІ

1840 р. до Севастополя приїздить одна з труп, яку очолював український актор і режисер Данило Журахівський. Більше 10 років трупа Журахівського розташовувалась в Севастополі, з 1842 р. маючи постійне приміщення на Фонтанній площі.
Хто ж був той Журахівський?

У п'ятитомній "Театральной энциклопедии", виданій у Москві в шістдесятих роках, згадки про нього нема. Ось що мені вдалося знайти в різних джерелах.
Данило Данилович Журахівський народився близько 1800 року. Був він бердянським купцем. В "Енциклопедії українознавства" пишеться, що він створив гастрольну трупу, з якою у 20-х роках ХІХ ст. роз'їжджав по Лівобережній і Південній Україні, в Криму, на Кубані, мандруючи й по ярмарках та виставляючи усі відомі на той час українські п'єси. Він грав спочатку в харківській трупі І.Ф. Штейна, з якою побував майже у всіх містах України, а потім створив власну трупу.

До Севастополя його трупа прибула з Миколаєва. Вона була двомовною, актори грали п'єси українських і російських авторів в оригіналі, до перекладів тоді не вдавались. Такі ж були тоді в Севастополі і глядачі - і українці, і росіяни прихильно ставились до драматургів і акторів, незалежно від їх національної приналежності. Журахівський, діяльний і енергійний антрепренер, був і одним з перших і кращих виконавців ролей в комедіях класиків української літератури І. П. Котляревського та Г.Ф. Квітки-Основ'яненка.

Спочатку Журахівський давав вистави в складському приміщенні в Артилерійській бухті, а потім вирішив, як писав сучасник, "употребить значительный капитал" і збудував з цегли пристойний двоповерховий театр з чотирма колонами по фасаду на майдані, який став називатися відтоді Театральним, а до того називався Фонтанним, бо з початку 20-х років на ньому знаходилася водорозбірна колонка міського водогону, яку люди іменували фонтаном. Театр відкрився у квітні 1842 року. Це було на нинішньому майдані Ушакова, там, де зараз сквер між бібліотекою ім. Толстого і Матроським клубом. У вересні 1846 р. у виставах брав участь запрошений Журахівським великий український актор Михайло Щепкін.

Трупа Журахівського грала в Севастополі до 1851 року. Під час оборони Севастополя вона знов працювала тут, але під орудою іншого антрепренера, поки будинок театру не був зруйнований. Є відомості, не підтверджені документально, що в кінці свого життя Данило Журахівський повернувся до Севастополя, який він полюбив, в 1867 р. тут помер і був похований, але місце його поховання невідоме.

Отже, перший театр в новітньому Севастополі був створений українцем і репертуар його був почасти український. Але згадаймо й Херсонес Таврійський і його історика Сириска, сина Геракліта, першого історика на території колишнього СССР. Він жив у ІІІ ст. до н.е. і саме тоді в Херсонесі виник античний театр, залишки якого ми оглядаємо і сьогодні. Він проіснував щонайменше 700 років.

До змісту книги "УКРАЇНСЬКИЙ СЕВАСТОПІЛЬ"


Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ