Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРЦ Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки
ВАЛЬКО КРАВЧЕНКО
УКРАЇНСЬКИЙ СЕВАСТОПІЛЬ
Приклад нащадкам. Козарський в Севастополі

Коли Російська імперія знищила державу кримських татар і захопила Крим, Севастополь почали будувати українські і російські матроси та солдати, а керівником будівництва на першому стані його був шотландець на російській службі контр-адмірал Томас Мак-Кензі (Мекензі). Надіслав його сюди з Херсона ефіоп Іван Абрамович Ганнібал, двоюрідний дід Пушкіна. Після Мак-Кензі будівництво міста і порту продовжував його заступник на посту командуючого Чорноморським флотом контр-адмірал Марко Войнович, серб, предок нині відомого письменника Володимира Войновича. Як бачимо, "батьком міста" був шотландець, потім серб. А перший пам'ятник в місті було поставлено українцеві. Це був, закладений в 1834 році і відкритий в 1839 році, пам'ятник командирові бригу "Меркурій" капітан-лейтенанту Олександру Івановичу Козарському, котрий в 1829 році виграв бій з двома турецькими кораблями, на яких було в десять разів більше гармат, ніж на "Меркурії". Не менше половини залоги "Меркурія" були українці. Прізвище Козарський явно не російське (мабуть, від слова "козари" - хозари. На Україні зустрічаються села під назвою Козари). Народився він в містечку Дубровні на Вітебщині в сім'ї дрібного урядовця в Білорусії, відомо, що мати його була українка.

Пам'ятник споруджено за проектом відомого російського скульптора, художника й архітектора Олександра Павловича Брюллова. Він був потомком онімеченої лінії французьких гугенотів і мав прізвище Брюлло, а додати "в" чиновникам було не важко, вони так робили завжди (так, наприклад, Фільченко перетворився на Фільченкова, Єрмаченко на Єрмаченкова і і.д.). Олександр був старшим братом славетного Карла Брюллова, вчителя Тараса Шевченка в Петербурзькій Академії мистецтв і учасника викупу Шевченка з кріпацтва.

Олександр Павлович Брюллов написав портрет дружини О.С. Пушкіна Наталі Гончарової, що походила однією з гілок свого роду від славних українських гетьманів Михайла Дорошенка, що загинув в Криму, і його онука Петра Дорошенка, про якого Пушкін писав, що це був " один з героїв давньої Малоросії, непримиренний ворог російського владарювання".

До змісту книги "УКРАЇНСЬКИЙ СЕВАСТОПІЛЬ"


Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ