Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРK Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

    п. Марія Фішер-Слиж 
Доктор Марія Фішер Слиж - лікар-педіатр, довголітній член управи Українського Лікарського Товариства Північної Америки (УЛТПА) в Чікаго, колишня голова УЛТПА в Торонто, голова приятелів Українського Історичного Товариства в Торонто, голова приятелів Академічної Гімназії в діаспорі, член Наукового Товариства ім. Шевченка, член управи Канадського Товариства Приятелів України, фундатор-меценат відродження української духовності та культури.

Доктор Марія Фішер Слиж народилася в Коломиї перед другою світовою війною в родині судді доктора Адольфа і Ольги Слиж. До другої світової війни мешкала з батьками у Львові, де навчалася в Академічній гімназії. У 1939 році родина Слиж змушена була покинути Львів і переїхати до міста Холм у Польщі. (Її "Спомин iз бiльшовицьких часiв" читайте тут). В ході подальшої воєнної хуртовини пані Марія опинилась у Мюнхені, де закінчила медичний факультет Університету Людвіка Максиміліана. У 1950 році стала доктором медичних наук і разом з родиною емігрувала у США, де займалася приватною практикою, лікуючи дітей у місті Канкакі штат Ілінойс. Була одружена з доктором Рудольфом Фішером з Мюнхена, Німеччина. Зараз пані Фішер мешкає у місті Торонто в Канаді.

Відвідини України додають п. Фішер-Слиж нових сил для праці в ім’я рідного краю. Про її діяльність у якості керівника проекту "Крим"читайте тут , а на Чернігівщині - тут

ЧУТТЯ ЄДИНОЇ РОДИНИ

Саме воно відчувалось під час візиту делегації канадського Товариства приятелів України у Севастополь. А прибули шановні гості з Торонта для відкриття у нашому місті Канадсько-Української бібліотеки.

Подія відбулась 15 вересня в Діловому і культурному центрі міста, що на площі Повсталих. Голова Проекту "Канадсько-українські бібліотечні центри" Іван Кузик звернувся з промовою до присутніх, у якій розповів про товариство, про важливість акції в умовах катастрофічної нестачі книжок українською мовою, а також зачитав привітання від прем'єр-міністра Канади пана Жана Кретьєна , від керівників Української католицької церкви та Української православної церкви Київського патріархату, від голови Товариства приятелів України п. Богдана Винницького. Оплески пролунали на честь пані Марії Фішер Слиж, почесного фундатора бібліотеки, яка є меценаткою проекту в Севастополі. З привітаннями виступили також представник Президента України в Криму п. Василь Кисельов, який зауважив, що такі бібліотеки — не що інше, як острівці духовності на нашій землі, завідуючий відділом посольства Канади в Україні п. Георгій Грущенко, міністр культури Криму, представники держадміністрації Севастополя.

Заступник севастопольського товариства "Просвіта" п. Клавдія Трубнікова розповіла про заходи по створенню українського культурно-інформаційного середовища в місті, участь організації у відкритті українських класів. Підписана в урочистій обстановці і при великій кількості запрошених угода між головою Проекту "Канадсько-українські бібліотечні центри" Іваном Кузиком і керівником Центру підвищення кваліфікації державних службовців і керівників державних підприємств, була констатацією великої підготовчої роботи, результатом якої і стала доставка у Севастополь 147 ящиків з 12 тисячами книг та періодичних видань українською і англійською мовами з історії, літератури, принципів демократії та ринкової еконо¬міки.

Гості змогли продемонструвати лише кілька десятків книг — інші затримались на митниці. Одночасно з презентацією бібліотеки була відкрита виставка фотохудожника Миколи Пляшечника, світлини якого принесли додаткове задоволення від їх споглядання.
Учасників урочистого відкриття бібліотеки та гостей привітали народні колективи "Русь" та "Червона калина".

Наступного дня дорогі гості — п. Іван Кузик, п Марія Фішер-Слиж, а також заступник Товариства п. Ярослав Семчишин, письменник п. Степан Горлач та керівник Центру, якому належить бібліотека, п. Микола Міненко відвідали товариство "Просвіта", де розповіли про Торонто, Товариство приятелів України, про Проект "Канадсько-українські бібліотечні центри". Просвітянам було цікаво почути про те, що у ста тисяч українців Торонта є 20 церков, 4 школи, 3 культурні центри, 2 телевізійні програми. Добрим прикладом для нас є порозуміння українських Церков і партій в Канаді. Канадсько-Українська бібліотека в нашому місті стала шостою на шостому році діяльності Товариства приятелів України. Перед цим бібліотеки були відкриті в Луганську, Донецьку, Харкові, Сімферополі та Одесі. Кожна з них є важливим внеском для плекання і зміцнення зв'язків між Україною і Канадою. Радісно було нам почути і побачити братів і сестер з далекого Торонта. Канада стала ще ближчою.

Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ

газета "Дзвін Севастополя", грудень 1998 року

На фото Миколи Пляшечника: під час урочистого відкриття бібліотеки.

Марія Фішeр-Слиж: "Найдорожче для мене"

Марія ЛИТВИН ТРУДИ і ДНІ МАРІЇ з КОЛОМИЇ

Всекримський конкурс учнівської та студентської творчості п. Марії Фішер-Слиж "Змагаймось за нове життя!"
та його підсумки

 

В українському Торонто не тільки добре знане ім'я пані Марії Фішeр-Слиж. Воно справді там популярне. Відомий громадський діяч, меценат, пані Марія є одним із найактивніших членів таких організацій, як Канадське товариство Приятелів України, Ліга українських меценатів, Товариство українських лікарів. Важко уявити котрийсь важливий український проект, який би вона не підтримала фінансовo.

Знають Марію Фішер-Слиж і в Україні, оскільки за її найактивнішої участі було створено Канадсько-українські бібліотечні центри в Одесі, Симферополі, Севастополі, Сумах, Чернігові, Дніпропетровську, Маріуполі, Черкасах, вона допомагала у виданні низки важливих книжок.

Саме за невтомне подвижництво на ниві рідної культури, за щедре благодійництво пані Фішер-Слиж нагороджена Орденом Христа-Спасителя Української церкви Київського патріархату. Нещодавно її глава — Святійший патріарх Філарет вручив високу церковну нагороду українці з Канади.

Прес-служба Ліги українських меценатів

газета "Літературна Україна" від 13 листопада 2003 року

З ДУМКАМИ ПРО УКРАЇНУ
До ювілею українського лікаря-мецената Марії ФІШЕР-СЛИЖ

Севастополь згадує Марію Фішер-Слиж

http://uk.wikipedia.org/wiki/Марія_Фішер-Слиж

#7 за 15.02.2013
ВІРНА ДОЧКА УКРАЇНИ

9 лютого 2013 року в бібліотеці Українського культурно-інформаційного центру в Севастополі відбулись збори Союзу українок. Значна частина зібрання була присвячена спогадам про відому меценатку з канадського Торонто д-ра Марію Фішер-Слиж, яка відійшла у вічність 13 лютого 2012 р.
Вірна дочка України була одним із найактивніших членів Канадського товариства приятелів України, Ліги українських меценатів, Товариства українських лікарів. Після відкриття Канадсько-Українського бібліотечного центру в Севастополі у 1998 році вона систематично підтримувала патріотичні заходи місцевих українських організацій.
Кримчани і севастопольці вдячні їй за підтримку українських вчителів і студентів, осередків Національної скаутської організації «Пласт», конкурсу «Ми — діти твої, Україно!», який було започатковано в 1997 році газетою «Кримська світлиця» за сприяння Канадського товариства приятелів України, заснування конкурсу учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя!». За сприяння д-ра Марії Фішер-Слиж розвинувся в потужний інформаційний, політичний, культурно-просвітницький, освітній ресурс портал «Українське життя в Севастополі» та перший і найбільший сайт для дітей, педагогів, мовознавців і дбайливих батьків «Весела Абетка».
Студентки Севастопольського міського гуманітарного університету Катерина Івкова та Юлія Єлисєєва розповіли про життєвий шлях п. Марії з Коломиї, а Тетяна Панфілова заспівала духовну пісню.
Союзянки Богдана Процак, Катерина Мала, Наталя Іванко, Наталія Богатирьова, Олеся Селіванова, Ліля Бекірова, Неля Сиротова у виступах зазначали, що патріотка щиро цікавилась всіма гранями відродження українського життя, щорічно відвідувала Україну, що додавало нових сил для праці в ім’я рідного краю. Була щедрою меценаткою і водночас сама вела скромний спосіб життя.
Автор допису розповів про свої враження від спілкування з жінкою, до державницького мислення якої і осягнення поля боротьби за Україну досі мало хто піднявся із політиків. З кінця 2006 року у віці 85 років п. Марія почала листуватись зі мною через Інтернет і не було листа, на який би вона не відповіла вчасно і чемно.
Після цих спогадів член Спілки письменників України Тамара Гордієнко представила громаді свою книгу «Постаті шани» і розповіла про свої враження від спілкування з Лесею Ткач, донькою письменника, громадського діяча Дмитра Нитченка, який жив і працював у Австралії.
Голова Союзу українок Севастополя Тамара Мельник з притаманною їй тактовністю і великим організаційним досвідом провела жіноче зібрання.
* * *
Вранці 9 лютого 2013 р. у каплиці Української греко-католицької церкви в Севастополі на 5 км Балаклавського шосе ієрей Микола Квич відслужив панахиду і виголосив проповідь, наповнену словами вдячності п. Фішер-Слиж за її підтримку українських справ, і підкреслив, що вона була щедрим жертводавцем УГКЦ у Севастополі.

Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ

"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2013

д-р Марія Фішер-Слиж
19.09.1922-13.02.2012

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ