Просвіта Дзвін Севастополя Союз українок ТРK Бриз
На першу Галерея Вільна трибуна УКІЦ УГКЦ
Відгуки Бібліотека Пласт Смішного! Лінки

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ

“Коли в людини є народ, тоді вона уже людина”

Під таким гаслом у місті пройшов конкурс “Таланти та ерудити Севастополя”, присвячений 80-річчю від дня народження Ліни Костенко та 10-річчю від дня заснування порталу “Українське життя в Севастополі”.

Як вже повідомлялось, організаторами конкурсу стали управління освіти і науки Севастопольської міської держадміністрації, Севастопольський міський гуманітарний університет, інститут післядипломної освіти, Український культурно-інформаційний центр (УКІЦ) та громадський комітет “Український Севастополь”. 22 квітня 2010 року в Українському культурно-інформаційному центрі в Севастополі відбулось урочисте оголошення переможців.

УРОЧИСТОСТІ

Урочисте закриття конкурсу стало святом української духовності в Севастополі і всі, хто були присутні, надовго запам’ятають цю подію. Ведуча Олена Богуш, яка готувала сценарій, проявила неабиякі тонкощі артистичного мистецтва і знайшла вірну тональність при озвученні комп’ютерної презентації з великою кількістю ілюстрацій, які стосувались життєвого та творчого шляху Ліни Костенко. Вчителька української мови і літератури Севастопольського політехнічного ліцею Наталія Бекеш використала багато можливостей програми і відео- та звуковий ряд були дуже доречними. Можете переглянути презентацію в форматі *.ppt, яка супроводжувала урочистості.
“Якщо говорити саме про літературу в контексті нашого часу, то глибоке розуміння епохи не можливо без творчості Ліни Костенко, бо її постать вирізняється на тлі літературного процесу як громадянською позицією, так і ідейно-естетичним світовідчуттям. Доля подарувала Україні жінку, що успадкувала найкращі риси своїх попередниць: патріотизм, щедрість, доброту, розум, любов до оточуючого світу”, – відзначила ведуча Олена Богуш.
Після цього на екрані був показаний кліп пісні заслуженого діяча мистецтв України, головного режисера Центру музичного мистецтва ВМС України Олександра Горшкова “Україна єдина”. У пісні є приспів, надто актуальний для нашого часу: “Боже Великий, Вкраїну храни – Київ, Донецьк, Севастополь і Львів”. Слова справили неабияке враження на присутніх, а деякі їх проспівували після церемонії..
Далі слово було надано редактору відділу журналу “Всесвіт”, члену Національної Спілки журналістів України, лауреату премії ім. О. Гончара киянину Дмитру Дроздовському, який відзначив безпрецедентну подію – саме в Криму, в доволі проблемній у мовному й геополітичному плані частині України, відбувається настільки великий інтерес до утвердження сучасної української літератури, яка допомагає створити з людини Людину ХХІ століття — незалежну, відповідальну за свої вчинки, історично свідому.
“Утвердження подібних конкурсів у Криму — це спроба розірвати замкнене коло проблем, спроба вийти на діалог із українською молоддю, яка шукає себе, яка не хоче розчинитися в морі брехні й фальшивих ідеологем. Це спроба створити консолідований проект України та української нації, яка, незважаючи на регіональні особливості, поважає культуру своєї держави”, — зазначив Дмитро Дроздовський
Театральний критик, кандидат педагогічних наук, доцент Рівненського інституту слов’янознавства Оксана Приходько розповіла про постановку в Рівному поеми “Берестечко”, що мало наслідком присудження їй Національної премії, а також проілюструвала свою промову відеофрагментами вистави.
Емоційним був виступ члена Спілки письменників України Івана Левченка – він 5 років працював у Севастополі і прекрасно його знає. Артистичне цитування напам’ять найважливіших, на його думку, рядків з віршів Ліни Костенко прикрасило виступ і додало позитивних емоцій присутнім.
Прикрасили культурно-освітню подію пісні у виконанні солістки УКІЦ Людмили Казмірчук та улюблениці публіки Юлії Пушкіної, танці зразкового дитячого хореографічного ансамблю “Атлантика” Українського культурно-інформаційного центру в Севастополі, яким керують Галина та Сергій Кравченки.
Організовували урочистості ведучі вчитель української мови і літератури Севастопольського політехнічного ліцею Олена Богуш та методист Інституту післядипломної освіти Севастопольського міського гуманітарного університету Людмила Костроміна.
Успішному проведенню і завершенню конкурсу, цього свята української духовності в Севастополі ми всі зобов’язані методисту інституту післядипломної освіти Севастопольського міського гуманітарного університету (СМГУ) Валентині Лопатюк, педагогу, яка його задумала. Допомогли у здійсненні задуму вчителі української мови і літератури.

Маєте також можливість переглянути репортаж Маргарити Кірсанової та Дмитра Долгова з ТРК "БРИЗ" ВМС ЗС України про урочисте закриття конкурсу.

ПРИЄМНОСТІ

Конкурс став подією для громадськості міста і тим радісніше повідомити читачам про особливі вітання із-за меж Севастополя.

Професор, доктор філософських наук, зав. кафедри україністики, Департамент європейських та інтеркультурних студій (Секція Славістики та Студій Центрально-Східної Європи) Факультету літератури та філософії Римського університету “Ла Сап’єнца” Оксана Пахльовська написала листа, у якому зокрема зазначила:

Знаю, що в Севастополі цілий місяць – від 19 березня до 19 квітня – проводились різні заходи, спрямовані на поширення поезії Ліни Костенко серед молоді: конкурси, вікторини, комп’ютерні змагання на краще знання творів тощо. Подібні заходи проведені на Донеччині і в різних реґіонах України. Але в Севастополі ця культурна акція – особливо масштабна. А для нас, киян, –  особливо важлива і знакова. Це велика радість для всіх, хто професійно займається українською культурою, і просто для тих, хто цю культуру любить і шанує. Адже поезія дає нам змогу зустрітися, пізнати одне одного, побудувати між нами простір порозуміння і культурного взаємозбагачення.
Давайте будемо спілкуватися відверто і щиро. Давайте разом працювати над освоєнням масиву української культури, виробляючи спільний неупереджений погляд на її проблематику, незалежний від політичних спекуляцій, тимчасових мод і привидів минулого. Ви молоді люди, ви вступаєте в самостійне свідоме життя. Перед вами – неосяжний світ. Своїм народженням, своєю молодістю, своїм формуванням ви належите вже до іншого часу. На вас чекає Європа – цікавий і багатоманітний культурний світ, де нації, що колись воювали між собою, зуміли створити простір автентичної дружби, поваги одна до одної, свободи й добробуту, простір життя “вільних з вільними, рівних з рівними”, цитуючи польсько-українську формулу ХVІІ ст.
Вірю у вашу спроможність подолати стереотипи старої системи і подивитися на світ свіжим і переможним поглядом вільних європейців. Вивчайте різні мови, пізнавайте різні культури. І хай сходить над вами “ґіацинтове сонце” любові, правди, надії і віри у європейське майбутнє нашої з вами Батьківщини, а отже, віри у ваше власне майбутнє – майбутнє вільних і свідомих громадян Європи.

Заслужений лікар України, лауреат всеукраїнського фестивалю пісні “Оберіг”, премії ім. Василя Стуса Ольга Богомолець подарувала учасникам та організаторам конкурсу свій подвійний альбом “Гіацинтове сонце” та “По-Лицю-Дощ” з піснями на вірші Ліни Костенко, а також надіслала привітання:

Глибокий інтерес учасників, а саме молоді, свідчить про формування нової генерації, яка усвідомлює власне коріння та розвиває свою культуру. Кожен з учасників проникся любов’ю до творчості видатної поетеси України, поринув у філософський та ліричний світ її поезії, і виринув вже, можливо, іншим, новим, свідомим. Я бажаю вам пронести це пізнання крізь усе життя.
Маю за честь долучитись до проведення такого унікального конкурсу, а також буду вдячна, якщо “Таланти та ерудити Севастополя” висловлять своє відношення до творчості Ліни Костенко та її вплив на формування їх особистості у коротких есе і вишлють на електронну адресу: press.ob@gmail.com  з поміткою учасники конкурсу “Таланти та ерудити Севастополя”.

Член Спілки письменників України Іван Левченко написав вірш На святі поезіїіз присвятою “У березні–квітні 2010 року відбувся поетичний творчий конкурс  учнівської та студентської молоді “Таланти та ерудити Севастополя”,  приурочений до 80-річчя великої поетеси Ліни Костенко та 10-річчя  потужного Інтернет-порталу “Українське життя в Севастополі”. Мені була надана висока честь бути головою журі інтелектуального  змагання”.

Я хотів всіма силами,
Щоб летіли, як соколи,
Вірші, Ліно Василівно,
Весняним Севастополем.

Від сердець – перевеслами
Щоб сягали у висі
І, як чайки із веслами,
Чорним морем неслися.

Щоб були нелукаві ми
Ані словом, ні думкою,
Бо увінчані славою
Долі наші. І мукою.

Спраглі волі й високості
Душі предків нескорені,
Бо Шевченкова совість в них
І козацькі в них корені.

Попри міти трагічності,
Я хотів, щоб з надією
Предки глянули з вічності,
Як сьогодні ми діємо.

Щоб ми з ними, воскреслими,
В вир пісенної справжності
Уливалися веснами,
Та без зрад і продажності...

Щоб у спеці буденності
Світ поезій не вилиняв,
Бо пульсують же гени в них
Ваші, Ліно Василівно.

Миті щастя і радості,
Що колись були мрією:
З Севастополя райдуги
Простяглися до Києва.

Щоб від хвилі Дніпрової
І від моря, від синього
Додалося любові нам,
І краси додалося, і сили.

Щоб, як за Володимира
В Херсонесі чудовному,
Тут святились ми вірою
Й дивом рідної мови.

Щоб ми в місті правічному
Були духом високими
І ставав поетичною
Меккою наш Севастополь.

Щоб поезій перлинами
Душі наші розквітли
І свою Україну
Відкривали ми світові.

Щоб тих віршів десантами
Всіх в полон брав, захоплював
Та іскрився талантами
Молодий Севастополь.

Він мене сповнив силою,
Щастям стрічі чудової,
Вами, Ліно Василівно,
Українською мовою.

ПЕРЕМОЖЦІ КОНКУРСУ

У інтелектуальному змаганні взяли участь 128 учасників, яких підготували 94 педагоги.

У номінації “Декламація” серед учнів 5 – 7 класів перемогла Ганна Хакімова із загальноосвітньої школи (ЗОШ) № 44 (підготувала Тетяна Іванівна Михайлова).
ІІ місце посіли Микита Полулєх, Севастопольський політехнічний ліцей (Наталя Миколаївна Радченко) та Василь Пилипенко (ЗОШ № 59 (Оксана Миколаївна Мусінова ).
ІІІ місце отримали Софія Пащенко, спеціалізована школа № 3 (Ірина Анатоліївна Зюбанова), Олександр Рогатюк, спеціалізована школа № 58 (Альона Анатоліївна Гоменюк), Максим Бєляєв, спеціалізована школа № 43 (Людмила Юріївна Тарасова).
Про перебіг змагання в номінації “Декламація творів Ліни Костенко” серед учнів 5 – 7 класів загальноосвітніх навчальних закладів можна прочитати за цією стежкою.

Серед студентів перемогу здобула Юлія Дорофєєва, Севастопольський міський гуманітарний університет (педагог Лариса Вікторівна Макаренко).
ІІ місце посіли Віта Вінтоняк, Севастопольський індустріально-педагогічний коледж (Лариса Степанівна Дика) та Анастасія Попова, Севастопольський національний технічний університет (Наталія Альбертівна Ляшук).
ІІІ місце отримали Катерина Білаш, Севастопольський медичний коледж (Оксана Борисівна Свинар), Сергій Будяковський, Севастопольський морський коледж (Марія Михайлівна Якименко) та Любов Шейко, Чорноморський філіал Московського державного університету.

Номінація “Пошукова Інтернет-гра” проводилась серед 23 одиннадцятикласників і перемогу здобули Катерина Бекеш із Севастопольського політехнічного ліцею (Олена Андріївна Богуш) та Микита Балясний із спеціалізованої школи № 43 (Тетяна Миколаївна Устянська). Окрема подяка організатору проведення змагання методисту з інформатики інституту післядипломної освіти СМГУ Світлані Заторській.

Про інших призерів можна довідатись за цією адресою.

У номінації “Інтерактивна презентація” було представлено 14 робіт, які було створено за допомогою компютерних програм..
Кращими були роботи Марини Сергіївни Хаєцької та Лілії Володимирівни Омельченко з білінгвальної гімназії № 2 і директора загальноосвітньої школи № 37 Тетяни Миколаївни Волошинської. Журі присудило їм два перших місця.
ІІ місце посіли Антоніна Іванівна Кірпіченко та Ольга Львівна Шелевальник (ЗОШ № 29) і Олена Дмитрівна Науменко (ЗОШ № 39).
ІІІ місце – у Світлани Вікторівни Стороженко ЗОШ № 16 та Наталі Валеріївни Бочкарьової (ЗОШ № 26)

У номінації “Есе” серед учнів 8 - 11 класів кращою стала Юлія Майорова “Вчителько моя, зоре світова…” з гімназії № 5 ім. Лесі Українки (Людмила Павлівна Толкачова).
ІІ місце розділили Віталій Лубов “Несподівана зустріч з Богданом Ступкою” ЗОШ №29 (Антоніна Іванівна Кірпіченко) та Катерина Гура “Севастопольський Прометей”, ЗОШ № 59 (Мусінова Оксана Миколаївна).
ІІІ місце у Ірини Скибун “Цікаве відкриття” ЗОШ № 20 (Шовшка Ірина Олександрівна). Вона також отримала приз читацьких симпатій після голосування на Севастопольському Форумі.
Також на цьому місці Марина Качалка “Хранителька балаклавської історії”, ЗОШ № 25 (Заслонка Ольга Іванівна) та Валерія Ганіна “А ми посміхаємось...”, спеціалізована школа № 43 (Устянська Тетяна Миколаївна).

Серед студентів перемогла Софія Андреюк “Севастополь. На межі?”, Севастопольський національний технічний університет (Тетяна Вікторівна Морозова).
ІІ місце у Олени Богуш “Пісні над морем” Севастопольський міський гуманітарний університет (Лариса Вікторівна Макаренко).
ІІІ місце посіла Катерина Сафроненкова Севастопольський національний технічний університет (Т.В. Морозова).

Серед мешканців Севастополя найкраще оволоділа красним письменством учитель української мови та літератури з гімназії № 7 Валентина Терентіївна Рябка “Залишити слід по собі…”.
ІІ місце у учителя спеціалізованої школи № 57 Таміли Валентинівни Польової “Кому бути чужинцями в Севастополі?”.
ІІІ місце посіла учитель української мови та літератури з гімназії № 1 Світлана Маратівна Катрич “До Анатолія Студецького, севастопольського поета, якого пам’ятаємо…”.

ПОДЯКИ ВІД ОРГАНІЗАТОРІВ

Блажен, хто сіє у народі
Зерно найкраще на землі:
Зерно любові, братерства, згоди
В громаді, в хаті і сім’ї.

Меценатами конкурсу “Таланти та ерудити Севастополя” стали:
директор приватного підприємства “Югремхолод” Віталій Осадчий,
тернопільчанин Ігор Вознюк,
голова Союзу підприємців Ленінського району Михайло Кузменюк,
громадський комітет “Український Севастополь” – Микола Владзімірський,
Кримський незалежний центр політичних дослідників і журналістів – Петро Вольвач.
Заслужений лікар України, лауреат всеукраїнського фестивалю пісні “Оберіг”, премії ім. Василя Стуса Ольга Богомолець

Активність і бажання підтримати українську справу в Севастополі і, відповідно, створити книгозбір для заохочення переможців конкурсу виявили:

Герой України Левко Лук’яненко,
Президент Історичного клубу “Холодний Яр” письменник Роман Коваль,
письменник Андрій Курков,
газета «Флот України», журнал “Морська держава” – Павло Шунько,
голова Севастопольської міської організації УРП “Собор” Віктор Бурда,
військово-історичний клуб ВМС України – Мирослав Мамчак,
голова Союзу українок м. Севастополя Богдана Процак,
Університетське видавництво Пульсари, м. Київ – Лариса Копань,
Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва  – Уляна Гнідець,
Видавництво “Старого Лева” – Мар’яна Савка,
Читальня Слоника-Дзвоника – Володимир Читай,
Львівська Лінгвістична школа – Василь Підгірський,
та окремі подвижники української ідеї:
Володимир Гнідець,
Назарій Гнідець,
Андрій Гайовий,
Назарій Бульба,
Вадим Струтинський,

яким ми також висловлюємо щиру подяку.
У книжках, подарованих дітям та педагогам, вказано, від кого саме вони їх отримали.

ЛІТЕРАТУРНА КАВ'ЯРНЯ

Неформальна зустріч севастопольських вчителів української мови і літератури з творчими особистостями з Києва та Рівного після урочистостей пройшла на високому духовному рівні спілкування. Дмитро Дроздовський, Оксана Приходько та Іван Левченко говорили про сучасний літературний процес, про значення творчості Ліни Костенко. Іван Левченко прочитав кілька своїх поезій.
Активними були і вчителі – під час розмови виникла ідея самоорганізуватись севастопольським поетам.
Очевидно, що такі зустрічі є важливими для всіх учасників.

Текст і фото Миколи Владзімірського

На святі пролунав і славень України

На святі пролунав і славень України.

Дмитро Дроздовський привітав переможців конкурсу від себе і зачитав привітання від Оксани Пахльовської

Дмитро Дроздовський привітав переможців конкурсу від себе і зачитав привітання від Оксани Пахльовської

Переможців і севастопольців вітає рівненчанка Оксана Приходько

Переможців і севастопольців вітає рівненчанка Оксана Приходько

Іван Левченко до конкурсу написав вірша

Іван Левченко до конкурсу написав вірша

Переможців вітає заступник управління освіти та науки Севастопольської міської державної адміністрації Жанна Слюсар

Переможців вітає заступник управління освіти та науки Севастопольської міської державної адміністрації Жанна Слюсар

Далі

Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ